avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Penalizare intarziere plata chirie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Penalizare intarziere plata chirie

Buna ziua,

In contractul de inchiriere spatiu este trecuta penalizare de 2% fara pe zi sau altceva, doar 2% in cazul neplatii la timp a chiriei.
este legal acest procent? stiu ca legislatia prevede un anumit maxim undeva la 0,1 - 0,2 penalizare.
Cel mai recent răspuns: brazvan , utilizator 00:07, 17 Martie 2015
partile pot stabili valoarea penalitatilor, nu exista o limitare legala in acest sens.
Aici vorbim de chestii seriose nu de camata. Trebuie sa fie o limita legala
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc ptr. raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat trebuie sa scriem in contract(de servicii) la penalitati de intarziere 2% sau 1%/ zi iuliana2015 iuliana2015 cat trebuie sa scriem in contract la penalitati de intarziere 2% sau 1%/ zi conform noilor reglemetari fiscale si un temei legal as dori sa stiu.multumesc. (vezi toată discuția)
Impozitul pe venit amanat la plata dalia56 dalia56 Buna ziua, as dori sa intreb ce se intampla in cazul in care se intarzie plata impozitului pe venit.. din motive intemeiate, as dori sa aman plata imp 3% ... (vezi toată discuția)
Cum calculez penalitati sume necuvenite radulescuc radulescuc Buna ziua, instituita publica la care lucrez a platit in 01.05.2014 o factura catre un agent economic. Pentru o parte din suma platita, am constatat ca ... (vezi toată discuția)