Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Penalizare intarziere plata chirie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Penalizare intarziere plata chirie

Buna ziua,

In contractul de inchiriere spatiu este trecuta penalizare de 2% fara pe zi sau altceva, doar 2% in cazul neplatii la timp a chiriei.
este legal acest procent? stiu ca legislatia prevede un anumit maxim undeva la 0,1 - 0,2 penalizare.
partile pot stabili valoarea penalitatilor, nu exista o limitare legala in acest sens.
Aici vorbim de chestii seriose nu de camata. Trebuie sa fie o limita legala
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc ptr. raspuns.