avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 440 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA venit real tranformat in Norma Venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA venit real tranformat in Norma Venit

Salut,

In prezent sunt PFA venit real (CAEN 6201) din luna septembrie 2013.
PFA-ul are si CAEN-ul pentru consultanta 6202 - norma de venit.

As dori sa imi schimb CAEN-ul principal din cel de venit real in cel de norma de venit (pentru a plati mai putin la stat).
La inceputul anului am depus declaratiile necesare pentru 2015 si am efectuat si plata pentru primul semestru.

Am cateva intrebari legate de aceasta schimbare :

1. Se poate face schimbarea in timpul anului sau este necesar sa astept pana in decembrie ?
2. Este mai usor sa suspend PFA-ul si sa deschid un altul cu CAEN principal pe norma de venit?
2.1 Voi figura la finante cu datorii pana se face regularizarea anul viitor ?
2.2 Voi plati penalizai pentru aceste datorii ?
3. Eu intentionez sa imi desfasor in continuare activitatea de dezvoltare software (este necesar sa imi schimb contractul incheiat cu angajatorul pentru a fi in regula apoi cu 6202 pentru consultanta) ?

Pentru mai multe detalii legate de 6202 am gasit link-ul acesta :
www.avocatnet.ro/content/for...

Multumesc pentru raspunsuri.


Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 21:54, 18 Martie 2015
Din codul fiscal art. 49 Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
......
(6) În cazul în care un contribuabil desfăşoară o activitate impozitata pe norma de venit şi o altă activitate independentă, venitul net anual se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, potrivit prevederilor art. 48.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare pfa cfv1000 cfv1000 Buna ziua Am nevoie sa imi fac un PFA si am nevoie de niste informatii. PFA-ul e pentru presatari servicii - programare web. Sunt web developer. Din cate ... (vezi toată discuția)
Pfa - trecerea la norma de venit - 6201 vs. 6202 manutmu manutmu Detin acum un PFA cu activitatea principala-cod CAEN 6201 despre care se tot vorbeste ca de anul acesta nu va mai fi la norma de venit ci la venit real si ca ... (vezi toată discuția)