Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... persoana cu domiciliul in Romania, delegata in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

persoana cu domiciliul in Romania, delegata in strainatate

Buna ziua, conform legii nr 156/2000, art. o: sa inteleg ca eu, ca sotie, daca merg in vizita la sotul meu, muncitor in industrie, delegat in strainatate, beneficiez din partea angajatorului roman de cazare gratis pe perioada vizitei? Va multumesc anticipat.
Nu neaparat, ci doar daca angajatorul s-a obligat sa suporte aceste cheltuieli.
Lg 156/2000 obliga agentii romani de ocupare a fortei de munca sa se asigure ca in CIM incheiate de cetatenii romani cu angajatorii straini vor fi cuprinse elementele prev la art 9 din Lg 156/2000. In cazul mentionat de dvs, in CIM incheiat va exista o clauza in care angajatorul precizeaza daca suporta sau nu suporta cheltuielile cu transportul membrilor de familie.
Lg 156/2000 se aplica cetatenilor romani care incheie un contract de munca cu un angajator strain prin intermediul unui agent roman de ocupare a fortei de munca. Nu se aplica in cazul delegarii sau detasarii in strainatate a angajatilor romani de catre firme romanesti.