Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... E-mail spam
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

E-mail spam

Buna ziua!
Care sunt criteriile unei scrisori de intentie / oferta, ca sa fie legal, sa nu fie considerat spam? Si daca este vorba de o adresa de e-mail pe un server american, de ex. gmail? Intra sub legislatia america?
Va multumesc!

Buna ziua !
Pentru a va lamuri rapid, va expun mai jos prevederile art. 12 din legea 506/ 2004 privind prelucrarea datelor cu caracter personal şi protecţia vieţii private în sectorul comunicaţiilor electronice :
" Art. 12: Comunicările nesolicitate ( spam)
(1)Este interzisă efectuarea de comunicări comerciale prin utilizarea unor sisteme
automate de apelare care nu necesită intervenţia unui operator uman, prin fax ori prin poşta electronică sau prin orice altă metodă care foloseşte serviciile de comunicaţii electronice destinate publicului, cu excepţia cazului în care abonatul vizat şi-a exprimat în prealabil consimţământul expres pentru a primi asemenea comunicări.
(2)Fără a aduce atingere prevederilor alin. (1), dacă o persoană fizică sau juridică
obţine în mod direct adresa de poştă electronică a unui client, cu ocazia vânzării către acesta a unui produs sau serviciu, în conformitate cu prevederile Legii nr. 677/2001, persoana fizică sau juridică în cauză poate utiliza adresa respectivă, în scopul efectuării de comunicări comerciale referitoare la produse sau servicii similare pe care acea persoană le comercializează, cu condiţia de a oferi în mod clar şi expres clienţilor posibilitatea de a se opune printr-un mijloc simplu şi gratuit unei asemenea utilizări, atât la obţinerea adresei de poştă electronică, cât şi cu ocazia fiecărui mesaj, în cazul în care clientul nu s-a opus iniţial.
(3)În toate cazurile este interzisă efectuarea prin poştă electronică de comunicări
comerciale în care identitatea reală a persoanei în numele şi pe seama căreia sunt
făcute este ascunsă sau în care nu se specifică o adresă valabilă la care destinatarul să poată transmite solicitarea sa referitoare la încetarea efectuării unor asemenea comunicări.

(4)Prevederile alin. (1) şi (3) se aplică în mod corespunzător şi abonaţilor persoane juridice ".
Daca este vorba de un server american, conform competentei teritoriale, intra si sub jurisdictia acestui stat.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
Va multumesc!
Deci, daca o scrisoare de intentie contine datele reale a persoanei care trimite (Nume, nume firma, adresa etc), si modalitate de dezabonare (de ex. "Daca nu vreti sa primiti mesaje de acest gen de la..., dati un REPLY cu textul DEZABONARE") , atunci nu se considera spam?
De exemplu, daca adun adrese de e-mail de pe un site public, unde adresele de e-mail sunt vizibile (nu folosesc nici un program care extrage adresele de e-mail de pe un site), si trimit oferte la adresele adunate, cu posibilitate de dezabonare si date personale reale, este legal?
Daca pe un site adresele de e-mail sunt publice, inseamna ca utilizatorii acestui site au dat acordul de a primi oferte?
Istvan73 a scris:
Deci, daca o scrisoare de intentie contine datele reale a persoanei care trimite (Nume, nume firma, adresa etc), si modalitate de dezabonare (de ex. "Daca nu vreti sa primiti mesaje de acest gen de la..., dati un REPLY cu textul DEZABONARE") , atunci nu se considera spam?

Asta e o prostie. Potrivit art. 6 al. 1 din legea 365/2002, ” Efectuarea de comunicări comerciale prin poşta electronică este interzisă, cu excepţia cazului în care destinatarul şi-a exprimat în prealabil consimţământul expres pentru a primi asemenea comunicări.”
Apropo, legea 365/2002 pivind comertul electronic este cea care reglementeaza transmiterea mesajelor comerciale pe email.

Istvan73 a scris:
De exemplu, daca adun adrese de e-mail de pe un site public, unde adresele de e-mail sunt vizibile (nu folosesc nici un program care extrage adresele de e-mail de pe un site), si trimit oferte la adresele adunate, cu posibilitate de dezabonare si date personale reale, este legal?

Nu!
ContSters20980, utilizator
Atunca nu exista posibilitate de a trimite oferte de afacere unei persoane fizice sau juridice care nu a solicitat in prealabil acest lucru?
Nu, se poate intreba persoana daca doreste primirea unei asemenea oferte, iar in cazul in care persoana nu raspunde clar "da" (adica spune nu, sau nu spune nimic), atunci legea interzice transmiterea oricarei oferte comerciale. Va recomand si normele de aplicare ale legii 365/2002.