avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducere varsta standard de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducere varsta standard de pensionare

Buna ziua, in masura in care o persoana a lucrat timp de 21 de ani in grupa a II-a de munca, poate beneficia de reducerea varstei standard de pensionare? Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: sarah1985 , utilizator 13:54, 12 Martie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
1. Beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare numai daca are efectuat stagiul complet de cotizare.

2. Spuneti data nasterii persoanei, daca este barbat sau femeie si cati ani de cotizare la pensie are.
Este vorba de un barbat nascut in martie 1958 si are 37 de ani stagiu de cotizare, din care 21 in grupa a II-a. Va multumesc frumos.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc. Tot e buna si varianta pensiei anticipate partial :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate iesi la pensie dupa 36 de ani lucrati in grupa ii de munca? ingerassweety ingerassweety Buna ziua ! As dori sa stiu daca se poate iesi la pensie, fara nicio problema, dupa 36 de ani de munca , lucrati in grupa a doua de munca ? In speranta ca ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa ies la pensie anticipat? dumitrusavu dumitrusavu Am 35 de ani de munca, din care 10 grupa 1, 4 copii, si vreau sa ies la pensie anticipat. Ma poate ajuta cineva, sa ma indrume, sa ma sfatuiasca ce ar trebui ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata Apostoaemihai Apostoaemihai sant nascuta in 23.06.1958.am o vechime in munca de 24 ani,din care 15ani la gr. a doua de munca.Vreau sa stiu cand am dreptul la pensie anticipata? (vezi toată discuția)