Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducere varsta standard de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducere varsta standard de pensionare

Buna ziua, in masura in care o persoana a lucrat timp de 21 de ani in grupa a II-a de munca, poate beneficia de reducerea varstei standard de pensionare? Multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
1. Beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare numai daca are efectuat stagiul complet de cotizare.

2. Spuneti data nasterii persoanei, daca este barbat sau femeie si cati ani de cotizare la pensie are.
Este vorba de un barbat nascut in martie 1958 si are 37 de ani stagiu de cotizare, din care 21 in grupa a II-a. Va multumesc frumos.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc. Tot e buna si varianta pensiei anticipate partial :)