Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Donatiile - statutul lor fiscal pentru PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Donatiile - statutul lor fiscal pentru PFA

Sunt PFA. Vreau sa fac o donatie la un spital.
Donatia se deduce din venitul impozabil?
multumesc anticipat pentru raspuns
In cazul persoanelor fizice care obţin venituri din activităţi independente, cheltuielile de sponsorizare, efectuate conform legii, sunt deductibile in limita unei cote de 5% aplicata la o baza de calcul. Aceasta se determină ca diferenţă între venitul brut şi cheltuielile deductibile, altele decât cheltuielile de sponsorizare, mecenat, pentru acordarea de burse private, cheltuielile de protocol, cotizaţiile plătite la asociaţiile profesionale. Aceste precizari le gasiti la art. 48 cod fiscal. Dar sa aveti in vedere ca cel mai bine ca sponsorizarea in numerar s-o faceti prin contul bancar al pfa-ului si virarea banilor trebuie facuta in timpul exercitiului fiscal.
Sunt inginer; cu toate astea, sper ca am inteles corect raspunsul Dvs:
Dupa ce fac socoteala: venitul minus cheltuieli deductibile, scad din suma impozabila donatia, dar nu mai mult de 5% din suma impozabila.
Conditia este ca operatiunea sa aiba loc in timpul anului fiscal, iar donatia sa fie facuta din contul PFA.
Raman datoare, va multumesc pentru raspuns, (poate va faceti timp sa confirmati/infirmati concluzia mea de mai sus),
Cu multe multumiri,
Liana Geamanu