Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Diferenta dintre netemeinic, nelegal si nefondat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Diferenta dintre netemeinic, nelegal si nefondat

Am o intrebare care cred ca framanta pe multi. Care este diferenta concreta intre o actiune/o cerere NEFONDATA, NETEMEINICA SI/SAU NELEGALA?? De pilda, cand cerem sa se admita un apel intrucat sentinta instantei de fond a fost NETEMEINICA/NELEGALA/NEFONDATA? Este vreo diferenta de esenta sau diferenta este doar una de nuanta, sau cu caracter semantic? :sorry:
Buna seara!

Din punct de vedere juridic, "nefondat" si "neintemeiat" sunt sinonime, ceea ce inseamna fara fundament sau fara temei, fara posibilitatea de a solutiona cauza pe baza unor dispozitii legale.
Diferenta subzista doar din punct de vedere semantic. "Nefondata" poate fi o actiune, o cerere.

"Netemeinicie" viciu al unei hotărâri date de un organ de jurisdicţie, care constă fie în gresita sau incompleta stabilire a faptelor, fie în lipsa de motivare, fie într-o motivare contradictorie sau în nefondarea ei pe un articol de lege. Sursă : DEX'98

O hotarare sau alt act juridic, cum ar fi un proces-verbal de contraventie, se poate ataca intrucat este netemeinic(a) sau nelegal(a).

Caracterul nelegal, care se analizeaza cu prioritate, priveste respectarea unor norme imperative edictate pentru pronuntarea sau intocmirea valabila a acestora, iar caracterul netemeinic inseamna retinerea unei situatii de fapt neconforme cu realitatea.

Cu stima.

Interventie moderator: editat sursa, pentru a evita incalcarea art.2.11 din Regulamentul de forum. Multumesc pentru intelegere.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator