Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fiu adoptiv violent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fiu adoptiv violent

Unde trebuie sa ma adresez pentru a obtine un ordin de protectie impotriva unui fiu adoptiv violent al cuiva si care sunt costurile? Multumesc!
Ordinul de protecţie este o hotărâre judecătorească emisă în procedură de urgenţă prin care sunt luate măsuri imediate şi necesare în scopul de a proteja integritatea fizică şi psihică a victimei violenţei în familie. Deci daca este "copil adoptiv al vecinei" nu mai puteti cere acest oridin. De principiu se solicita judecatoriei de pe raza teritorială în care îşi are domiciliul sau reşedinţa victima.
(3) Cererea poate fi introdusa in numele victimei si de:
a) procuror;
b) reprezentantul autoritatii sau structurii competente, la nivelul unitatii administrativ-teritoriale, cu atributii in materia protectiei victimelor violentei in familie;
c) reprezentantul oricaruia dintre furnizorii de servicii sociale in domeniul prevenirii si combaterii violentei in familie, acreditati conform legii, cu acordul victimei.
puteti depune o sesizare la aceste institutii.