avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 817 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIC-Vechime In munca si specialitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIC-Vechime In munca si specialitate

Concediul pentru crestere copil acordat in perioada 2009-2011 nu este considerat vechime in specialitate ci doar in munca?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:30, 18 Martie 2015
Potrivit legislatiei in vigoare la acea vreme (OUG 148/2005 si , ulterior, OUG 111/2010), perioada concediului pentru cresterea copilului constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.

Incepand cu data de 01.01.2012
, odata cu intrarea in vigoare a OUG 124/2011, perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechimea in specialitate vasilchia vasilchia din 2 ian.2010 pana la 2 ian 2012 a fost in concediu pentru crestere copil ( primul copil); din 14 iulie 2012 si in prezent este in CCC al 2-lea copil. Ma ... (vezi toată discuția)
Vechime in specialitate sburlea corina sburlea corina Buna seara. Va rog sa-mi spuneti daca perioada in care am fost in concediul de cresterea copilului, respectiv 29.04.2010-15.02.2012, constituie vechime in ... (vezi toată discuția)
Modificarea sporului de vechime lacramioara-elena lacramioara-elena buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca perioada 01.03.2004-27.12.2005 de concediu crestere copil, se ia in considerare la modificariea sporului de vechime( ... (vezi toată discuția)