Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIC-Vechime In munca si specialitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIC-Vechime In munca si specialitate

Concediul pentru crestere copil acordat in perioada 2009-2011 nu este considerat vechime in specialitate ci doar in munca?
Potrivit legislatiei in vigoare la acea vreme (OUG 148/2005 si , ulterior, OUG 111/2010), perioada concediului pentru cresterea copilului constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.

Incepand cu data de 01.01.2012
, odata cu intrarea in vigoare a OUG 124/2011, perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.