Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Vechime in specialitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Vechime in specialitate

Buna seara.
Va rog sa-mi spuneti daca perioada in care am fost in concediul de cresterea copilului, respectiv 29.04.2010-15.02.2012, constituie vechime in specialitate, conform legii si care este actul normativ care specifica aceasta.
Va multumesc.
Intrucat data nasterii copilului este anterioara datei de 01.01.2011, va sunt aplicabile prevederile OUG 148/2005:
art.18
(7) Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.

Astfel:
- incepand cu 20.01.2007 , perioada concediului pentru creşterea copilului în vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în munca şi în serviciu (text introdus prin Legea nr. 7 din 9 ianuarie 2007pentru aprobarea Ordonanţei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului)

- incepand cu 01.01.2012, perioada concediului pentru creşterea copilului în vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în specialitate (text introdus prin OUG 124/2011, ordonanţa de urgenţa a intrat în vigoare la data de 1 ianuarie 2012.
Va multumesc frumos.