avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Ma simt nedreptatita in proces de mediere
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Ma simt nedreptatita in proces de mediere

Chemare la mediere,mediere acceptata,platita de cel care a initiat medierea. Am fost de acord cu tot ce s-a discutat... Pe parcursul ultimei sedinte am observat ca cel care a initiat medierea ii vorbeste la persoana a ii-a singular...am fost indusa in eroare ca de fapt nu locuieste decat de 2 ani in aceeasi comuna persoana care a intiat medierea si persoana care facea medierea... Am semnalat ca ma simt pusa la zid,iar cealalta parte are doar de castigat... Am dat tot ce mi-a cerut...dar nu am primit nimic din ce am cerut eu! La ultima intalnire am spus ca vreau sa denunt medierea si am fost asaltata de un ton ridicat si ca aduce tot felul de institutii,protectia copilului...etc. Am ascultat,am ramas in continuare dar cand denuntatorul a zis ca el vrea sa incheie,ca nu semneaza nici un acord,s-a trecut la "esuarea medierii"! Timp destul de indelungat...a tot scris diverse,dar la final a dat la semnat doar constatarea esuarii medierii! Este firesc ce s-a intamplat? Daca nu,unde ma pot adresa pentru aceasta mediere in care eu am returnat ceea ce a cerut initiatorul dar nu am primit ceea ce am cerut eu,respectiv bunuri proprii!
Cel mai recent răspuns: Meea_M , utilizator 07:47, 7 Noiembrie 2019
Buna seara, d-na ... Stiti foarte bine ca, ceea ce afirmati, nu este adevarat! Este foarte usor sa aruncati cu noroi in mediatori...Renuntati la astfel de gesturi...nu va fac cinste...
Ultima modificare: Joi, 19 Martie 2015
Admin, administrator
Dvs va puteti adresa Consiliului de Mediere cu privire la persoana mea, mediatorul care in aceasta seara a declarat: Mediere Esuata...
Ultima modificare: Miercuri, 18 Martie 2015
mediatorstelutanastase, utilizator
Declararea medierii ca fiind eșuată este urmarea neajungerii la un acord reciproc convenabil.Mediatorul nu putea să ia decizii în numele părților aflate în procesul de mediere.Dacă dvs. ați avut sentimentul că mediatorul și-a pierdut imparțialitatea pe parcusrul medierii, ar fi trebuit să-i atrageți atenția.În plus, mediatorul ar fi trebuit să vă înștiințeze despre faptul că se cunoaște cu partea cealaltă, iar în urma acestei informații,dvs. ați fi decis dacă veți intra în mediere sau nu.
Puteți iniția dvs. o nouă mediere, cu un alt mediator, cu privire la care să aveți certitudinea că nu se cunoaște cu partea cealaltă și în care să aveți ambele părți încredere că vs conduce procesul de mediere în mod nepărtinitor.
legally_aid a scris:

Declararea medierii ca fiind eșuată este urmarea neajungerii la un acord reciproc convenabil.Mediatorul nu putea să ia decizii în numele părților aflate în procesul de mediere.Dacă dvs. ați avut sentimentul că mediatorul și-a pierdut imparțialitatea pe parcusrul medierii, ar fi trebuit să-i atrageți atenția.În plus, mediatorul ar fi trebuit să vă înștiințeze despre faptul că se cunoaște cu partea cealaltă, iar în urma acestei informații,dvs. ați fi decis dacă veți intra în mediere sau nu.
Puteți iniția dvs. o nouă mediere, cu un alt mediator, cu privire la care să aveți certitudinea că nu se cunoaște cu partea cealaltă și în care să aveți ambele părți încredere că vs conduce procesul de mediere în mod nepărtinitor.

De nenumarate ori i-am atras atentia ca simt ca nu este impartialitate!


Nu intrumediatorstelutanastase a scris:n
nBuna seara, d-na......Stiti foarte bine ca, ceea ce afirmati, nu este adevarat! Este foarte usor sa aruncati cu noroi in mediatori...Renuntati la astfel de gesturi...nu va fn
nn
De ce nu m-ati instiintat ca va cunoasteti cu cealalta parte? Trebuia sa fiu indrumata catre alt mediator. Nu arunc cu noroi. V-am spus din prima sedinta. A contat doar ce a vrut el iar eu am fost chemata doar ca sa isi rezolve el treburile. Cand am solicitat inapoi ce i-am dat datorita acestei medieri,de ce nu ati spus nimic?
Caut doar dreptate conform legii. Legea este la fel pentru toata lumea.
Ultima modificare: Joi, 19 Martie 2015
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator

Alte discuții în legătură

Mediere si certificat de informare? Ramona24 Ramona24 Buna seara, Dupa o lunga si aprope sigura mediere in care partile au dat dovada de bunavointa....in ultimul proces verbal de sedinta au stabilit ... (vezi toată discuția)
Avocatul mediator si prev.art.36 din l:192/06 Irina S. Irina S. Art. 36 din L:192/2006 prevede ca meditorul nu poate reprezenta sai asista vreuna dintre parti intr-o procedura judiciara ori arbitrala avand ca obiect ... (vezi toată discuția)
Partaj prin mediere blue51 blue51 Buna ziua! Dupa terminarea divortului,urmeaza partajul,conf legii 192/2006 act in august,acesta trebuie initiat mai intai la mediator. Pana aici am ... (vezi toată discuția)