Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minor

va rog daca se poate sa ma indrume si pe mine cineva intr-o problema cu care ma confrunt. sunt casatorita de 13 ani am un baietel de opt ani si un apartament cumparat impreuna cu sotul meu. de cativa ani relatia noastra se inrautateste pe zi ce trece as vrea sa divortez, care ar fi cel mai usor si ieftin mod de a scapa din asa cva. mentionez ca pe cale amiabila nu este posibil.
Daca amiabil nu se poate, ramane doar varianta in instanta, deschideti proces de divort si partaj.
Cand nu exista intelegere, nu exista nici usor si nici ieftin.. ambele procese dureaza si costa, partajul mai mult.
Cum vreti sa impartiti casa, e achitata ?

da este achitata suntem proprietari amandoi. mentionez ca eu innainte sa ma casatoresc am avut un ap. confort 3 pe care l-am vandut am pus diferenta si am cumparat apartamentul actual.
Bănuiesc ca nu ați menționat în act proveniența unei părți din preț.. Puteți cere o cota mai mare din ap, sa va fie atribuit imobilul și sa ii dati o sulta pt cota lui.
Taxa de timbru pt un partaj in instanta e de 3% din valoarea imobilului.
~ Conținut șters la cerere ~