Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

impreuna cu fostul sot detinem un apartament cumparat in timpul casatoriei.ce drept am eu din acest apartament ?Sotul meu a lucrat in strainatate ,eu am lucrat in romania,am avut grija de baietelul nostru acest lucru poate influenta in vreun mod partajul.?
Bunurile achizitionate in timpul casatoriei sunt bunuri comune, prin urmare aveti in principiu dreptul la cota de 1/2 din acest imobil.
In functie de contributia avuta de soti la achizitionarea imobilului, oricare dintre soti poate solicita o cota majorata , urmand evident sa probeze in acest sens.
Faptul ca ati ramas in tara cu baietelul dvs. in timp ce sotul lucra in strainatate, nu este un aspect care sa fie luat in considerare la partajul sotilor, pentru ca partajul priveste impartirea bunurile achizitionate de cei doi in timpul casatoriei.
Aveti drept in cote de 1/2 fiecare, deoarece amandoi ati avut venituri.
Sunteti in partaj, sau numai curioasa?
Pentru ca in cazul unui partaj, cotele fiind egale, imobilul se atribuie de regula celui care obtine custodia copilului, platindu-i sulta celuilalt.
Marcel Mihalache, Avocat
sunt in divort,iar fostul sot ar dori sa ramana cu apartamentul fara a-mi plati ceva ,copilul se afla in custodia mea
Daca va ramane cu apartamentul va fi obligat de catre instanta sa achite o oarecare sulta stabilita de un expert in constructii, proportional cu cota dumneavoastra de contributie care va fi stabilita.
Daca aveti suma necesara pentru sulta e bine sa va angajati un avocat care va poate sustine in obtinerea cotei de 1/2 si eventual, sa va sustina in atribuirea apartamentului in lotul dumneavoastra.
la partaj am inteles ca se plateste o taxa de 3%din valoarea bunurilor impartite, pot cere sa impartim doar anumite bunuri?ex: locuinta, masina de spalat, aragaz, frigider, calculator??/