Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii obligatorii PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii obligatorii PFA

Buna ziua!
Tin contabilitate la un PFA nou infiintat si va rog frumos sa-mi spune-ti ce contributii obligatorii trebuie sa plateasca titularul de PFA. Mentinez ca nu are contract de munca in alta parte, iar PFA este in sistem real.
Stiu ca trebuie depusa D 600 cu venitul minim de 845 lei pe luna, iar contributia la pensii se calculeaza 26.3% din acesta suma. Dar aceasta contributie se plateste lunar (222.24lei 26.3%x845) sau anual (2666.88lei 222.24x12)?
Va rog frumos sa-mi spune-ti cat si cum se plateste contributia la sanatate si la somaj.
Si va rog frumos sa-mi spune-ti daca in acest caz in D 220 privind venitul anual estimat trebuie declarat o suma mai mare de 845x12luni.
Va rog mult de tot sa-mi spune-ti ce sa fac in acest caz.
Va multumesc!
Din codul fiscal art. 296^22 Baza de calcul
(1) Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câştig; contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, respectiv valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim menţionat, nu datorează contribuţie de asigurări sociale.

(2) Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) este diferenţa dintre totalul veniturilor încasate şi cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuţii sociale, sau valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportată la cele 12 luni ale anului, şi nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia.

ART. 296^24 Plăţi anticipate cu titlu de contribuţii sociale
......
(3) În decizia de impunere, baza de calcul al contribuţiei de asigurări sociale pentru contribuabilii prevăzuţi la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) se evidenţiază lunar, iar plata acestei contribuţii se efectuează trimestrial, în 4 rate egale, până la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru.

Venitul estimat declarat in d220 nu trebuie confundat cu venitul asigurat trecut in d600 si care e stabilit de guvern anual prin legea bugetului asigurarilor sociale.
Singura conditionalitate ar fi legata de faptul ca daca asta e singura sursa pentru care platiti contributie la sanatate, acel venit estimat sa nu fie sub valoarea salariului minim pe economie pentru ca altfel anul urmator va vine diferenta de plata.

Se platesc la ghiseu sau in conturile de la trezorerie. Somaj nu trebuie sa plateasca.
george-neagu, moderator
Buna ziua!
Va multumesc mult de tot pentru raspuns si cu scuzele de rigoare mai indraznesc sa va cer o lamurire pentru a fi sigura ca nu fac vreo greseala.
Va rog frumos sa-mi spune-ti daca este corect sa declar in D600 venituri 845 lei lunar, iar in D220 venit anual estimat 12000lei (1000lei/luna), cheltuieli anuale estimate 1860lei (155lei/luna adica 1000-845), deci venit anual impozabil 10140lei (845leix12), pentru a plati contributia la pensii.
Va multumesc mult de tot si astept raspunsul dvs.
Nu inteleg. Dumneavoastra ati vrea sa platiti cu orice chip contributie la pensie? Asta o puteti face indiferent de ce valoare treceti in declaratia 220. Va mai spun odata ca valoarea trecuta in declaratia 600 nu are legatura cu cea trecuta in declaratia 220.
george-neagu, moderator
Va multumesc foarte mult!