Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu de odihna - timp partial
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu de odihna - timp partial

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca, persoanele care au incheiate unul sau mai multe contracte individuale de munca cu timp partial, iar baza este la o alta societate, au dreptul la concediu de odihna? In momentul lichidarii si la societatea unde au contractele cu timp partial si la societatea unde au baza, trebuiesc facute compensarile de concediu? La cate zile de c.o. au dreptul la contractele cu timp partal?
Salariatii angajati cu timp partial au aceleasi drepturi ca si cei cu norma intreaga. COncediul de odihna se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata.
Aveti dreptul la cel putin 21 de zile lucratoare de CO, iar in cazul inncetarii c.i.m. se va compensa in bani CO neefectuat.
Sa inteleg ca numarul zilelor de concediu de odihna de care poate beneficia un angajat este acelas indiferent de CIM (timp normal sau partial) ?
Acesta este numarul minim de zile lucratoare pentru concediu de odihna care se acorda indiferent de norma de munca inscrisa in c.i.m.. De exemplu, in anumite CCM-uri sunt prevazute zile diferite de CO in functie de vechimea in munca.
Trebuie sa vedeti cate zile de CO sunt trecute in contractul dvs de munca.
Katica:
1. Numarul de zile de CO este acelasi, indiferent daca CIM este cu full-time sau part-time, doar indemnizatia este mai mica la salariatii cu CIM cu part-time.
2. Daca un salariat are CIM cu 2 ore pe zi, el munceste 2 ore si 6 ore este timpul sau liber. Cand este in CO este la fel: 2 ore este in CO, 6 ore este timpul sau liber.

sandr_ela:
Indiferent ca au CIM cu full-time sau part-time, salariatii au aceleasi drepturi: CO, salariu compensator, compensare CO neefectuat etc.