Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU aferent activitatii part time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU aferent activitatii part time

Daca in CCM angajatorul a negociat 21 zile de c.o., unui angajat cu norma part time ce nr de zile de c.o.ii revin?
Conform art. 103 codul muncii inteleg ca un angajat part time se bucura de aceleasi drepturi ale salariatilor cu norma intreaga, exceptand salariul, care se va acorda proportional cu timpul efectiv lucrat. Se bucura printre acestea si de numarul integral de zile de c.o.?
As aprecia cateva raspunsuri concrete ! O seara placuta!
1. Numarul de zile de CO este acelasi si pentru salariatii cu CIM full-time si pentru cei cu CIM part-time.
2. Cel care are un CIM cu 2 ore pe zi munceste 2 ore la servicu si restul este timpul sau. La fel, in CO este 2 ore pe zi iar restul este problema lui, timpul lui.
Durata minima a CO pentru un salariat angajat cu timp de munca partial este de 21 de zile lucratoare....Sistemul proporţionalizării cu timpul efectiv lucrat nu se aplică în cazul concediului de odihnă, ci numai în cazul drepturilor salariale.
Aveam nevoie de inca o confirmare care se pare ca mi-a si sosit! :)
Va multumesc mult pentru promptitudinea raspunsurilor!
Da, va beneficia tot de 21 zile de c.o. ca si un angajat cu norma intreaga.