avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU aferent activitatii part time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU aferent activitatii part time

Daca in CCM angajatorul a negociat 21 zile de c.o., unui angajat cu norma part time ce nr de zile de c.o.ii revin?
Conform art. 103 codul muncii inteleg ca un angajat part time se bucura de aceleasi drepturi ale salariatilor cu norma intreaga, exceptand salariul, care se va acorda proportional cu timpul efectiv lucrat. Se bucura printre acestea si de numarul integral de zile de c.o.?
As aprecia cateva raspunsuri concrete ! O seara placuta!
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 20:17, 19 Mai 2010
1. Numarul de zile de CO este acelasi si pentru salariatii cu CIM full-time si pentru cei cu CIM part-time.
2. Cel care are un CIM cu 2 ore pe zi munceste 2 ore la servicu si restul este timpul sau. La fel, in CO este 2 ore pe zi iar restul este problema lui, timpul lui.
Durata minima a CO pentru un salariat angajat cu timp de munca partial este de 21 de zile lucratoare....Sistemul proporţionalizării cu timpul efectiv lucrat nu se aplică în cazul concediului de odihnă, ci numai în cazul drepturilor salariale.
Aveam nevoie de inca o confirmare care se pare ca mi-a si sosit! :)
Va multumesc mult pentru promptitudinea raspunsurilor!
Da, va beneficia tot de 21 zile de c.o. ca si un angajat cu norma intreaga.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna - timp partial sandr_ela sandr_ela Buna ziua, As vrea sa stiu daca, persoanele care au incheiate unul sau mai multe contracte individuale de munca cu timp partial, iar baza este la o alta ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna pentru cim cu 8h/saptamina si pentru cim cu 20h/sapt LIVIA CARMEN LIVIA CARMEN buna seara, 1. va rog sa-mi spuneti pt. un cim cu program de lucru de 8h/saptamina cat este durata co/an, programul de lucru este repartizat astfel ; luni-3h, ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna cfloricica cfloricica va rog sa-mi spuneti la un contract de 4 ore cate zile de concediu de odihna revin? (vezi toată discuția)