Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum raspunde o persoana care provoaca cainii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum raspunde o persoana care provoaca cainii?

locuiesc singura, si nu demult am avut un eveniment extrem de neplacut
detin 2 femelecanine, castrate care nu sunt agresive, nici de rasa agrsiva
in 7 ani nu a muscat pe nimeni
de curand copii de la scoala care trec pe soseaua langa care am casa provoaca cainii prin multiple metode cum ar fi tipete , trantituri intre mai multi copii, alergari insotite de tipete stridente, spargerea cutiilor de bere si tarsairea lor cu piciorul pt a produge zgomote, trantirea bicicletelor urmata de ture insistente facute in fata portii, pocnirea din pet-uri etc
eu am nevoie de caini sa ma apere pe mine cat si pasarile care sunt des atacate de ulii, mieii si oile care sunt des atacate de cainii vagabonzi parasiti de stapanii lor
am avut cateva discutii cu o parte dintre copii, le-am spus ca este corect sa mearge linistiti pe drum sa nu mai provoace cainii ca ar fi posibil sa iasa si sa- i muste
raspunsul lor a fost
"daca ne musca ne iei la fiecare masina mica, ne ducem la politie, nu vrei faci puscarie"
copii nu cunosc legislatia , sunt convinsa ca parinii au inspirat copii la asemenea fapte
ei ma pazesc si cand nu sunt pe afara continua sa faca aceleasi fapte
Cainii ii tin minte si acum pe cei implicati ii latrae
eu locuiesc pe o lunca cu case destul de rare si sunt provenita
o parte din vecini chiar incurajeaza comportamentul copiilor
am vazut un reportaj in care un cetatean american a latrat la un caine ce insotea un politist
aceasta fapta a fost considerata provocarea cainelui si cetateanul pt comportamentul lui dus la politie
ce ma invatati sa fac?
Sfatul cu legatul cainelui este in zadar fiindca o data cainele legat este ca si inexistent
cum sa potolesc copii care provoaca cainii, altfel ei sunt pasnici, este vreo lege?
multumesc!
Buna ziua..din pacate stimata doamna in cazul dvs totul tine de bun simt,iar despre legislatie nici nu poate fi vorba...chiar daca ar exista o lege in acest sens,nu are cine sa o aplice...cu respect.
Eu cred ca ati putea merge la politie si sa le spuneti povestea.
Daca sunt provocati cainii tulbura linistea publica si provocatorii sunt cei mici...
Sa mearga politistul si sa vorbeasca cu parintii copiilor ca sa nu se ajunga sa fie muscati de canine.

Depuneti si o sesizare in scris si sa luati nr de inregistrare.
Daca stiti orele la care se intampla asa ceva politistul va poate ajuta fiind acolo si vazand...

Politia ar trebui sa se implice intrucat in caz contrar, cei mici pot fi muscati de caini...si o sesizare va poate ajuta din moment ce ati sesizat provocarea vadita,,,
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Degeaba tine cainii legati.
Cainii vor putea intelege ca sunt legati din acest motiv si se vor atata si mai tare.

Se impune ca acei caini sa nu mai fie atatati...

Imi povestea cineva despre un caine care a fost legat si tinut in arsita din vara din cauza unui catelus mic de salon din oridinul stapanei catelusului de salon.
Cainele legat din acest motiv mereu vroia sa inhate stapana catelusului de salon deoarece a inteles de ce a fost legat...
Nu avea nimic cu catelusul de salon dar cu stapana avea ceva...
Mai precis cu glezna ei...si nu ca era frumoasa...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Doamna dvs nu ati precizat daca aveti imprejmuita proprietatea?
Daca proprietatea dvs ar beneficia de gard,cainii dvs ii puteti lasa liberi in proprietate sa va apere animalele din gospodarie dar ,va asigurati ca acestia sa nu poate iesi pe drumul public si doamne fereste provocati sau nu,sa muste trecatorii
Problema este ca daca cainii provocati ies si musca apar probleme...