avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Facturi platite fara contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Facturi platite fara contract

Distinsi domni/doamne,

Imi permit sa va adresez o intrebare in speranta ca ma puteti ajuta.

In anul 2007 am demarat un parteneriat (eu fiind PFA) cu o companie din Cluj (SRL) care vindea echipamente industriale, urmand sa le aduc clienti contra unui comision procentual din valoarea comenzii.

A existat un contract, cu prelungire anuala automata dar nesemnat de parti (pur si simplu trimis pe email).

In 01.01.2013 a existat o notificare de intrerupere trimisa de mine, catre ei tot pe mail.

Incepand cu 01.01.2014 am reinceput sa le trimit clienti, catre care ei au facturat, incasat. Eu le-am emis facturile de comision, care mi-au fost platite la zi, toate (discutam de +200.000 euro).

Astazi insa, directorul companiei m-a sunat sa ma intrebe cum fac rost de clienti, fiind vorba de echipamente foarte scumpe (macarale, prese industriale, samd) si evident am refuzat sa ii spun, in fond este cred eu un secret comercial. El m-a amenintat ca daca nu le arat exact modul in care obtinem clientii pentru ei, vor cere retroactiv returnarea sumelor dintre 01.01.2013 si prezent, pentru ca intre acele date nu a existat un contract valid. Practic ei vor sa stie exact sursele mele de clienti, pentru a ma putea ocoli.

Eu unul consider ca insasi plata facturilor emise, constituie un accept tacit ireversibil, putand fi probat extrem de usor faptul ca respectivii clientii adusi de mine, au devenit clienti ai companiei lor - am copii dupa sute de comenzi confirmate emise catre ei. Astfel exista un beneficiu cert si usor cuantificabil al lor.

Gresec? Este posibil ca ei sa obtina in instanta returnarea comisioanelor pe ultimii 2 ani in ciuda muncii mele ?
Ultima modificare: Vineri, 20 Martie 2015
Tomita Alexandru, Avocat
Cel mai recent răspuns: Tomita Alexandru , Avocat 20:06, 20 Martie 2015
Nu exista obligativitatea unui contract scris sau a unei comenzi intre profesionisti.

Atata timp cat au acceptat la plata facturile si le-au achitat nici nu trebuie sa existe contract scris.

La notificarea trimisa de incetare a colaborarii ati primit vreun raspuns din partea firmei respective/?

Nu vor obtine nimic in instanta, achitarea facturilor reprezinta recunoasterea prestarii serviciului.

Nu aveti nicio obligatie sa le divulgati metodele de gasire a clientilor.
Ultima modificare: Vineri, 20 Martie 2015
cyan, moderator
Buna Cyan, iti multumesc enorm pentru raspuns, apreciez mult. Nu au raspuns la notificarea respectiva niciodata.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema cu un client care dupa prestarea unui serviciu isi vrea returnat avansul ssnk ssnk Pe scurt, reprezint o firma de prestare servicii it, mai precis mentenanta si dezvoltare soft. Un client imi solicita dezvoltarea unui soft complex (ERP) pt ... (vezi toată discuția)
Pfa prestari servicii freelancing / depasire plafon tva dorincornea dorincornea Am un PFA la norma de venit (cod CAEN 6202) si prestez servicii de consultanta IT exclusiv printr-o platforma online de intermediere pentru servicii de ... (vezi toată discuția)
Incetare contract cu companie cablu si telefonie fara daune mihaiddx mihaiddx Exista lege pentru incetarea unui contract fara daune. Compania de telefonie solicita plata tuturor facturilor pina la terminarea contractului ei numesc tot ... (vezi toată discuția)