avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie la zi ca sofer stare tehnica auto grava.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie la zi ca sofer stare tehnica auto grava.

Buna ziua, ce se intimpla daca imi depun demisia la zi desi in CIM trebuie preaviz, mentionez ca stare autovehicolului de mare tonaj este intr-o stare tehnica deplorabila , am anuntat firma de 2 sapt. si nu ea masuri, este pericol pt siguranta circulatiei imi e frica sa mai conduc.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: valsib , utilizator 14:23, 25 Martie 2015
Nu exista demisie la zi.

Fie solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor, fie prin demisie.

In cazul incetarii c.i.m. cu acordul partilor, incetarea c.i.m. se va face la data stabilita de ambele parti , fara a se acorda preaviz.

Demisia poate fi cu sau fara preaviz.
Art.81 C.mun.
...
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Trebuie sa specific motivul demisiei, daca nu e de acord?
Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
Multumesc, dar daca nu e de acord si trebuie sa ramin in preaviz, si in conditiile date este un real pericol ,iar in CIM am obligatii de plata in caz de accident.
Daca, doamne fereste , se intimpla accident si se constata ca auto avea defectiuni cine raspunde?
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Martie 2015
valsib, utilizator
Puteti refuza plecarea in cursa cu un astfel de autovehicul.

Alte discuții în legătură

Impozit mijloace de transport la primarie coancaholdonmihai coancaholdonmihai am un motocultor de 7,5 CP cu care î-mi lucrez gradina .dar m-ai am si o remorcuta cu care î-mi car anumite lucruri.De ce tebuie sa platesc IMPOZIT LA ... (vezi toată discuția)
Accident auto si.monette si.monette am lucrat la o firma de distributie timp de 3 luni, fara carte de munca. im momentul in care i-am anuntat ca as vrea sa considere ultima sapt ca fiind de ... (vezi toată discuția)