avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sfat, ajutor pentru schimbare program de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sfat, ajutor pentru schimbare program de vizita

Buna ziua ,din nou vin cu apel pt un sfat la d-voastra .Sint divortata din 2011,avem o fetita de 4 ani ,custodia e comuna .Relatia fetitei cu tatal s-a imbunatatit dupa 4 sedinte de psihiatrie (1 era cu toti 4 ,1 sedinta doar noi 2,si 2 numai fetita singura )Consultul era facut in urma unor frici pe care le avea fetita de a merge cu tatal la orele de vizita .Fostul sot imi reprosa ca eu o influentez dar rezultatul a fost ca el o batea peste maini ,picioare ,o tragea de par si o inchidea in camera fara lumina si-i spunea ca vine nenea cu palarie .Sedinta cu noi 2erau sfaturi despre comportamentul parintilor fata de copii.Rezultatul a fost :eu prea buna si ingaduitoare,cu copilul, el prea dur ,sa mergem cu fetita, impreuna in excursii ,in parcuri ,sa facem activitati.Am ramas asa mirata si nedumerita,de ce impreuna? Am citit mult despre custodie dar nu am vazut asa ceva ....intradevar sint multe drepturi pe care nu cred ca le-ar merita tatal fara sa aiba un aport la cresterea copilului mai mult decit simpla vizita .Acum fetita are 4 ani ,in curind el isi va cere drept sa stea peste noapte NU AM INTENTIA SA MA OPUN ,dar nu as vrea sa stea cite o saptamina in vacantele mici si o luna in cea de vara din urmatoarele motive: noi inca de cind ne-am despartit nu ne salutam ,de cite ori am incercat sa -l salut nu am auzit decit o tusa seaca sau un dat din cap,la fiecare proces de mediere ni s-a spus ca trebuie sa comunicam pentru copil el mai mult de 2 -3 ori nu s-a conformat nici macar cu salutul.Am comunicat prin mesaje ,fetita a fost bolnava de citeva ori si desi avea vizita prin ordin judecatoresc sa fie la domicilul copilului el nu a respectat-o si a luat copilul pe proprie raspundere .De citeva ori boala a fost mai grava si nu s-a putut scoate copilul afara ,el a intrat in casa dar tot asa fara a spune ceva .avea program de a scoate copilul de la cresa,dar niciodata nu a intrebat personalul despre situatia ei de la cresa sau acuma sa ma intrebe pe mine ceva despre gradinita .Copilul a fost internat in spital si desi a venit in vizita nu s-a interesat de starea lui de la medic sau asistenta (a intrebat fetita care atunci avea 3 ani si ceva)Acum la 4 ani a facut scarlatina si a fost cu noi la analize sa o tina pt recoltare de singe ,fara alte comentarii sau pareri ..,la fel si la medicul pediatru cind am dus rezultatele ,nu a discutat nimic cu medicul era doar prezent .M-a costat 100 lei analizele de singe dar nu a zis ca-mi da si el bani sa platesc ,macar ceva procent ,nici pentru medicamente ....niciodata nu i-a cumparat o caciula sau un lapte pe motiv ca imi plateste pensie de intretinere .Jucariile care i le-a cumparat pina acum le-a dus toate acasa la el ,eu nu am vazut niciuna ,nu stiu ce jucari are acolo dar acasa unde locuieste fetita nu are nici o jucarie cumparata de el.daca se intimpla sa-i cumpere un pufulet cu surprize ,el ia surpriza si o duce la el acasaAre un comportament cam copilaresc .Pensia de intretinere este de 250 lei daca mai pun eu 250 =500 lei . Ma intreb daca custodia e comuna si nu ajung banii pentru copil nu ar fi normal dupa cum scrie in lege si articole sa contribuie si el la nevoile copilului?Daca am indraznit sa ii spun s-a uitat mirat a intors spatele si a plecat .Desi i-a fost marit salariul el nu a marit pensia ,vrea doar prin judecator sau mediator ,(e mai rentabil pt el sa se cheltuiasca bani prin procese decit banii sa cumpere ceva pt fetita sau sa plateasca o luna gradinita sau orele de engleza)El povesteste la lume ca eu nu vorbesc si eu sint ceea care vreau raul dar am spus clar si la tribunal aceste multe si marunte motive si faptul ca eu am insistat sa vina cind a fost fetita bolnava ,l-am tinut la curent cu multe lucruri care am considerat ca sint importante legat de fetita ,l-am invitat si intr-un concediu de 3 zile la Felix (m-am simtit atita de prost ca mi-a ris in fata la auzirea vestii)Toate aceste motive si altele le-am spus si la mediator si la psiholog .VA INTREB DRAGI DOAMNE SI DOMNI AVOCATI as putea sa obtin o reducere la programul de vizita mai precis sa nu stea multe zile peste noapte la el?Stiu ca sint motive marunte dar sint destul de importante (zic eu ),in cresterea copilului mai ales motivul necomunicarii parintilor ,iar plimbatul copilului prea des de la unul la altul duce la stres ,oboseala ,deranjarea programului gradinita ,mai tirziu scoala ,lectii ,alte activitati. VA MULTUMESC .
Inteleg ca nu e vb ca dvs sa cereti o schimbare, ci tatal daca cere, se va stabili un alt program.
Poate e prea mica sa stea o luna cu tatal pe timp de vara, puteti sa obtineti o perioada mai scurta, eventual doua saptamani la inceputul vacantei si doua la sfarsit. Propuneti dvs un alt program si motivati. Se poate rezolva si cu comunicarea, daca se va stabili sa stea la tata 2 saptamani, cereti sa fie obligat sa va permita macar comunicarea cu copilul.
MULTUMESC DIN SUFLET
Dacă tatăl are o pensie stabilita de 250 lei asta nu înseamnă ca dv contribuiți cu aceeași suma. Dv contribuiți cu un sfert din venitul dv pentru un copil și trebuie sa va incadrai în suma rezultata. Dacă sunteți nemulțumită de suma primită de la tata, solicitați în instanță plata pensiei în procent, nu în suma fixa și nu veți mai avea batai de cap cu procesele de majorare sau micșorare.
Restul sunt reacții puerile atât din partea tatălui, cât și din partea dv.
Inteleg ca inca tatal nu a solicitat un nou program de vizita, dar are intentia sa o faca? Ma gandeam ca ati putea eventual sa solicitati dvs. inaintea dansului.
Eu am asa o intrebare, de proasta satului desigur, daca tatal contribuie cu 250 de lei la viata minorei, mie mi se nasc doua posibilitati, si anume:
1. fie tatal, de buna credinta, nu poate contribui cu mai mult, si atunci ma intreb dar din ce va tine copilul o luna? ca din 250 de lei pe luna, mai ales in vacanta, sigur nu poate. De aici rezulta, in logica mea, ca programul de vizitare ar trebui configurat raportat la interesul minorului, adica sa se evite situatia ca fetita ar face foamea la tata.
2. fie tatal, de rea credinta, poate contribui cu mai mult, dar prefera (din dragoste parinteasca si in interesul superior al copilului, desigur) sa scada, deliberat, constient si premeditat, calitatea vietii minorului, si atunci intrebarea trebuie pusa in zona intelegerii si capacitatilor sale de parinte.
Oricum, chestiunea cu pensia de intretinere ar trebui sa functioneze exact ca veniturile la negru, adica sa aiba "avantaje" de moment, cum ar fi "imi pacalesc copilul la bani" (nu am capacitatea de a comenta o astfel de alegere, caci imi depaseste intelegere), dar si dezavantaje (in cazul salariului la negru dezavantajul este viitoarea pensie), in cazul pensiei de intretinere a minorului, dezavantajul ar trebui sa fie configurarea programului de vizitare. N-ai bani, n-ai munca dar esti sanatos, atunci ti copilul atata vreme cat ce-i poti tu oferi nu afecteaza calitatea vietii acestuia! sau (surpiza!) mergi la munca, chiar si la 2 slujbe, daca esti tanar si sanatos.

Alte discuții în legătură

''sindromul alienarii parentale'' proastasatului proastasatului As vrea sa aflu cati parinti s-au confruntat in instante cu acuze de alienare parentala si cum v-ati aparat. Cum au primit instantele astfel de acuzatii si cat ... (vezi toată discuția)
Program minor,domiciliu locuinta minor,copropietar la locuinta dragomirmihai87 dragomirmihai87 Buna seara, In urma unei ordonante prezidentiale mi-a fost stabilit un program de vizita a copilului meu de ex: marti si joi 16-19 si sambata duminica ... (vezi toată discuția)
Denigrarea celuilalt parinte, in fata copiilor annaluk annaluk Buna ziua, Sunt divortata de 1 an de sotul meu. Avem 2 copii, o fată de 13 ani si un baiat de 6 ani. Copiii au domiciliul la mine, dar custodia e ... (vezi toată discuția)