Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cost partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cost partaj

care sunt costurile de introducere a actiunii de partaj ? se plateste un procent din valoarea bunurilor ?
Taxa judiciara de timbru este de 19 lei si un timbru judiciar de 0,30 bani. Doar in cazul in care se contesta bunurile de impartit, valoarea acestora ori marimea drepturilor coproprietarilor se va achita de catre titularul cererii , taxa judiciara de timbru si timbru judiciar la valoarea contestata. Alte costuri, in cursul solutionarii cauzei sunt cele privind expertiza tehnica judiciara.
in cazul in care sotul dupa divort , cere partajul datoriilor facute impreuna in timpul casatoriei , (tot el este si platitorul acestora integral ) , sotia care nu a contribuit la plata acestora , poate contesta ? chiar daca exista inscrisuri ca aceste datorii au fost facute in timpul casatoriei ? daca da , ce procent va trebui sa plateasca sotul ? este normal ca sotul sa plateasca ani de zile rate si cand cere 1/2 sa fie pus sa mai plateasca si alti bani ?
mancipri, utilizator