Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Costuri partaj judiciar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Costuri partaj judiciar

Buna ziua,

ma intereseaza sa aflu care sunt costurile asociate procesului de iesire din indiviziune. Cautand pe forum si pe Internet am gasit urmatoarele:
- taxa timbru - 19 ron
- timbru judiciar - 0,3 ron (+ 8% din valoarea bunului ?)
- costuri expert/experti pentru evaluarea bunurilor introduse in partaj
- onorariu avocat

Este aceasta lista completa/corecta?

Multumesc.
aneste, utilizator
buna ziua
de inceput este bine ,
Sunt interesat sa aflu daca procentul de ' 8% ' este corect. Valoarea pe care o reprezinta imobilul supus partajului este foarte mare, de aici interesul pentru procentul exact.

Multumesc
:stunned: timbru judiciar de 8% !!? :stunned:

Atentie sunt lei VECHI mai jos.

Ordonanta 32/1995 privind timbrul judiciar
Art. 2
Timbrul judiciar este mobil şi are următoarele valori: 1.500 lei, 5.000 lei, 10.000 lei, 50.000 lei (LEI VECHI)

Art. 3. - (1) Cererile de chemare în judecată, adresate instanţelor judecătoreşti, se timbrează cu timbru judiciar în valoare de 3.000 lei, în cazul în care se solicită soluţionarea în fond a cauzei, şi în valoare de 1.500 lei, când cererile au ca obiect exercitarea unei căi de atac.
(2) În cazul în care cererile prevăzute la alin. (1), indiferent dacă privesc fondul sau o cale de atac, au ca obiect o valoare mai mare de 1.000.000 lei, se aplică timbre judiciare de 15.000 lei, dacă valoarea este de peste 10.000.000 lei, se aplică timbre judiciare de 30.000 lei, iar dacă valoarea este de peste 100.000.000 lei, se aplică timbre judiciare de 50.000 lei.

Trebuie insa stiut altceva:

Taxa de timbru nu e intotdeuna 19 lei.
Legea 146/1997 spune ca actiunile neevaluabile in bani se timbreaza astfel:
Art. 3
c) cereri pentru stabilirea calităţii de moştenitor, a masei succesorale, cereri de raport, cereri de reducţiune a liberalităţilor şi cereri de partaj 19 lei

Separat de această taxă, dacă părţile contestă bunurile de împărţit, valoarea acestora sau drepturile ori mărimea drepturilor coproprietarilor în cadrul cererilor de mai sus, taxa judiciară de timbru se datorează de titularul cererii la valoarea contestată;

romascanu, moderator