Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Minor neinsotit retinut in hipermarket pentru ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Minor neinsotit retinut in hipermarket pentru presupusa distrugere

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca exista o lege care interzice unui minor de 14 ani sa umble neinsotit in oras, piete, magazine, hipermarketuri, etc. si Si daca exista va rog sa imi spuneti care este aceasta. Multumesc!
Nu exista o astfel de lege. Doar legea care specifica faptul ca minorul trebuie obligatoriu insotit cand iese din tara.
Va multumesc! Inseamna ca in hipermarketul Carrefour se fac abuzuri.
Fiica mea impreuna cu alti 2 prieteni au fost sa cumpere briose, uneia dintre fetirte i s-a imputat ca a distrus o pungulita cu rezerve de stilou, desi aceasta era defacuta si fetita nu a facut decat sa se uite la o rezerva.
Copii au fost retinuti de cei de la paza, fara a fi anuntati parintii, au fost umiliti si s-a tipat la ei.
Mi-am sunat fiica sa vad unde este si sa o chem acasa, era ora 17.30-18 si aceasta m-a anuntat plangand ingrozita au fost retinuti acolo.
Am cerut sa vb cu cel ce nu ii lasa sa plece si i-am adus la cunostinta ca am sa chem politia si il voi acuza de sechestrare.
Urmare a acestui fapt individul m-a anuntat ca cheama politia sa imi dea amenda ca am lasat minorii nesupravegheati.
Am mers acolo si m-am intalnit cu politistii care m-au rugat insitent sa nu fac scandal ca altfel sunt obligati sa imi scrie amenda pentru ca am lasat minorii nesupravegheati.
Am solicitat sa vad inregistrarea in care copii distrug bunul respectiv si mi s-a spus de catre politisti ca daca vreau sa vad inregistrarea ei sunt obligatii sa le faca minorilor dosare penale pentru distrugere.
Necunoscand legea am tacut. Dar sunt foarte revoltata, nu pentru cei 8 lei cat a costat acea punga cu rezerve, ci pentru faptul ca au oprit copiii acolo fara sa anunte parintii, ca au tipat la ei,i-au umilit public ( au fost oameni care s-au oeferit sa plaeasca ei doar ca sa lase copii in pace si au fost repeziti de paznici) si pentru ca i-au speriat foarte tare.
As vrea ca nici un copil sa nu mai pateasca asa si daca se mai intampla sa stie si alti parinti care le sunt drepturile.

Stiu ca necunoasterea unei legi nu te cruta de vina de a o fi incalcat de aceea va rog sa imi spuneti:

1. Au voie cei de la paza sa opreasca copii fara sa anunte parintii?
2. Daca esti acuzat ca ai distrus ceva,si tu stii bine ca nu ai distrus, ai dreptul sa vezi inregistrarea?
3 De la ce varsta au voie copii sa mearga la cumparaturi?
4. Daca exista magazine care nu vor sa vanda nimic copiilor nu ar trebui ca acestea sa aiba un anunt mare si eventual sa nu lase copii sa intre neinsotiti acolo?
5. Daca te uiti la un produs deschis pe un raft se numeste ca ai distrus acel bun?
6. In ce condtii se intocmeste dosar penal pentru distrugere?

Va multumesc din suflet ca ajutati parintii sa nu accepte abuzurile asupra copiilor prin cunoasterea legislatiei.
LarisaU, utilizator
Eu as depune imediat plangere pentru abuz in serviciu si pentru sechestrare de persoane impotriva paznicilor . Indiferent ce au facut copiii, nu aveau drepul sa-i sechestreze, puteau sa cheme politia sa-i legitimeze si gata. Politia urma sa ia legatura cu dvs sa solutioneze plangerea impotriva copiilor pt distrugere. sa fim seriosi, distrugerea este altceva, nu sa rupi o pungutza cu rezerve de stilou.
Distrugerea este atunci cand iei un ciocan si incepi sa dai intr-un parbriz si capota, sau iei un coctail Molotov si il arunci in casa cuiva sau iei o caramida si spargi o vitrina ori mai stiu eu ce alta prostie.
De unde stiu eu ca punga aia cu rezerve de stilou nu era desfacuta tocmai ca eu sa pot sa vad ce contine si daca ceea ce contine corespunde cu ceea ce vreau eu sa cunmpar.
Comportamentul paznicilor a fost abuziv, e foarte clar. Copiii au fost inspaimantati, amenintati, speriati de niste persoane care erau platite pentru alte actiuni. Daca ar fi iesit cu un produs bagat in buzunar sau ascuns in chiloti, era altceva, atunci aveau dreptul sa ii retina impreuna cu dovezile. Paznicii si-au depasit atributiile din fisa postului.
Veti avea castig de cauza, contactati si un avocat.
Qubik, utilizator
puneti o plngere penala pentru lipsire de libertate si abuz contra intereselor persoanelor. Lasati vorbele si povestirile. Scrieti si depuneti la Parchet plangerea daca vreti intr-adevar ca altii sa nu pateasca asa ceva. E clar ca polistii v-au intimidat si au acoperit abuzul paznicilor.
Din pacate abuzurile se inmultesc atunci cand cei care pot face abuzuri nu au de ce sa se teama.
Asa este in Romania in prezent in cazurile de acest fel.

Minorii pot cumpara produse de gen patiserie fara sa fie necesar acordul parintilor...

Cat priveste distrugerea de care fac ei vorbire ar trebui dovedita.
Cum au inteles ca au dovedit distrugerea?

Aveati dreptul de a chema avocat la fata locului.
In trecut existau situatii in care avocatul se prezenta in astfel de situatii.
In ziua de astazi nu am mai auzit sa se procedeze in acest mod.
Problema este insa aceea ca avocatul ar trebui platit.
Ulterior, se poate actiona in instanta firma respectiva si sa se recupereze banii plus anumite daune morale.

Unii sunt chiar batuti in magazin sau in afara lui cred eu...
In general, cei care fura sau cei care mananca in magazin si apoi nu platesc si nici nu inteleg sa nu mai revina in magazin sunt convinsi prin bataie...cateodata...

Am vazut o faza de acest gen care s-a estompat intrucat m-am oprit in loc si m-am uitat insistent...
Eram sigur ca o sa fie batut cineva dupa cum aveau viteaza oamenii...
Omul a zis sa nu dea in el din nou...

Minorii nu au dreptul sa cumpere alcool si tigari.
In rest au dreptul de a face mici cumparaturi.

Nu pot cumpara un aututoturism din fabrica ca sa intelegeti cumva diferentele...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat