Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

Este obligatoriu sa stau in concediu pentru cresterea copilului? Am efectuat concediu de maternitate si vreau sa revin la serviciu. Angajatorul este privat de anumite cheltuieli?
Va multumesc!
In situatia in care va puteti relua activitatea dupa terminarea concediului de maternitate, o puteti face si veti primi, pana la implinirea varstei de 2 ani de catre copil a unui stimulent de insertie si o alocatie mai mare pe aceasi perioada.
1. - Nu exista obligatia legala de a intra in concediu crestere copil (CCC).
- CCC se acorda numai la cererea dvs.

2. - Dar puteti beneficia direct de de stimulentul de insertie (fara a intra in CCC) de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Adica primiti salariu pentru munca depusa iar statul va mai da 500 lei lunar.

3. Angajatorul nu poate decat sa se bucure ca prestati activitate in loc a intrati in CCC.

4. De la Primarie luati lista cu actele necesare pentru stimulentul de insertie acte pe care le depuneti apoi tot la Primarie.

5. Veti mai primi si alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana implineste 18 ani.
Sotia mea s-a intors la serviciu de 3 luni de cand a fost in concediu de maternitate. Poate sa beneficieze de acel stimulent de insertie retroactiv? Nu am stiut ca poate sa ia acesti bani.
ilie88:

1. Cred ca nu a fost in concediu de maternitate ci in concediu crestere copil (CCC).

2. Spuneti pentru ce fel de CCC a optat, pana la varsta copilului de 1 an sau de 2 ani?

3. Care este data nasterii copilului?
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Data nasterii copilului este 11.12.2014