Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de crestere a copilului

Buna Seara,
Sunt in situatia urmatoare: sotia mea este insarcinata si urmeaza sa nasca anul acesta in iulie, ea nu lucreaza si nu a lucrat in ultimile 12 luni. As vrea sa stiu daca pot intra eu in concediu pentru cresterea copilului si daca da, pentru a obtine adeverinta de venit cu ultimile 12 luni trebuie sa merg la societatile unde am lucrat sau pot obtine aceasta adeverita cu datele necesare de la o institutia publica?
Va multumesc pentru ajutor!
Laur250, utilizator
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale etc).

2. - Daca nasterea copilului are loc in iulie cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de CCC sunt august 2014 - iulie 2015.
- Daca in aceste 12 luni ati lucrat la mai multi angajatori fiecare din ei va elibereaza adeverinta tip (Anexa nr.2) cu veniturile nete din perioada cat ati lucrat la fiecare din ei.

3. - Dar dvs., tatal copilului, daca aveti acum salariu, puteti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Adica primiti salariu pentru munca depusa iar statul va mai da 500 lei lunar.
- Deoarece sotia este casnica si nu beneficiaza de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si laizie = pre si postnatal) dvs. puteti beneficia de stimulentul de insertie incepand cu data nasterii copilului.