avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sechestrul poate fi instituit si pe bunul meu propriu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sechestrul poate fi instituit si pe bunul meu propriu in acest caz?

Buna ziua.Eu am o masina pe numele meu si casa este pe sotul meu. Sotul meu are niste probleme.Daca o sa i se puna sechestru pe bunuri acolo intra si masina mea?
Ultima modificare: Joi, 26 Martie 2015
evelina_lav25, utilizator
Cel mai recent răspuns: lucianrosca , utilizator 09:49, 27 Martie 2015
masina e cumparata in timpul casniciei?
da e cumparata in timpul casnicei...si stiu ca e bun comun, dar totusi greseala aprobarii unei anumite hotarari nu este a mea.(eu nu am semnat nimic)
Buna ziua.Imi puteti raspunde va rog frumos la ce este mai sus.
Articolul 353 (Cod civil)
Urmărirea bunurilor comune
(1) Bunurile comune nu pot fi urmărite de creditorii personali ai unuia dintre soţi.
(2) Cu toate acestea, după urmărirea bunurilor proprii ale soţului debitor, creditorul său personal poate cere partajul bunurilor comune, însă numai în măsura necesară pentru acoperirea creanţei sale.
(3) Bunurile astfel împărţite devin bunuri proprii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj dupa divort nikepsh nikepsh ar putea exista un \"partaj fortat \"/fara acordul ambilor parteneri? (vezi toată discuția)
Pasiv partaj TheThunder49 TheThunder49 Bună seară! Am și eu următoarea nedumerie: A și B căsătoriți. A (în timpul căsătoriei) contractează două credite de nevoi personale. La partajul ... (vezi toată discuția)
Firma sotului meu are datorii mari.. pot pierde apartamentul?? lucylle lucylle Buna ziua. Casa pe care o am am dobandit-o in urma divortului de primul sot in 1992, insa dovada ca aceasta imi apartine o fac doar cu hotararea de divort. ... (vezi toată discuția)