Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Plata serviciu de consultanta
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Plata serviciu de consultanta

Buna ziua
Un cetatean suedez cu cont deschis in Romania primeste o suma de 5000 USD/luna - ctr de consultanta cu un ONG din America.
Ce trebuie sa declare la fiscul roman?
Mentionez ca nu are rezidenta in Romania. El emite catre ONG o factura de consultanta ca persoana fizica. Americanii ii platesc aceasta factura in ct din Romania.
Multumesc
lylyan, utilizator
Cum emite factura daca e PF???
Daca nu sta in romania nu are obligatii declarative aici.
Doar in Suedia
Daca sta in Ro, trebuie s aplateasca taxele ca orice cetatean roman. ( trebuie sa si ia un NIF de la anaf daca nu are); sau sa si faca o firma, pfa...
Multumesc mult. Asa este. Are obligatii in tara lui. Aici va avea doar impozit pe dobanda din cont - daca va fi cazul.