Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rambursare antici[pata 90% din credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rambursare antici[pata 90% din credit

Buna ziua,

Am rambursat anticipat cam 90% dintr-un credit de nevoi personale, creditul este in euro cu dobanda fixa.
Dupa rambursare am constatat ca la suma care o mai aveam de plata dobanda este mai mare decat rata lunara.
Am intrebat la banca daca este normal ca dobanda sa ramana aceiasi ca pentru suma imprumutata initial si de ce nu se recalculeaza conform noului sold cu 90% mai mic.
Raspunsul a fost ca asa este contractul si mi-a sugerat directorul sucursalei ca ar fi mai bine sa "fac un efort" si sa achit creditul.

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca este legal ceea ce face banca si nu ajusteaza dobanda conform noului sold ?

Multumesc anticipat pentru amabilitate,

Toate cele bune,

Z.
zexe, utilizator
Trebuie vazut contractul, nu se poate da un raspuns. Bancile sunt specializate in clauze in favoarea lor.
trandafir2, moderator
Voi studia in week-end contractul in detaliu, dar este foarte important daca clauza de a pastra dobanda calculata initial la toata valoarea creditului este legala sau constituie un abuz din bartea bancii.
Da, trebuie studiat in lumina OUG 50/2010 (aprobata prin Legea288/2010) si a Legii193/2000
”Dupa rambursare am constatat ca la suma care o mai aveam de plata dobanda este mai mare decat rata lunara”

Se poate in prima luna pentru ca depinde in ce zi ati facut rambursarea creditului (partiala).

Exemplu: Soldul 01.01.2015 = 10.000 EURO, data scadentei 31.01.2015, rambursare anticipata de 9.000 EURO pe 10.01.2015. Dupa 10.01.2015 banca recalculeaza rata lunare la diferenta de 1000 EURO pe perioda ramasa de X luni (conform contractul initial).

DAR, In acest caz banca percepe dobanda pe 10.000 EURO intre perioda 01.01.2015 - 9.01.2015 , si dobanda pe 1000 EURO pe perioda 10.01.2015 - 31.01.2015, si exista o posibilitata ca rata creditului pe 31.01.2015 include o suma de dobanda mai mare decat ”rata recalculata”

In luna 2a (dupa rambursarea creditului) rata creditului ar trebuie sa fie mult mai mica daca s-a mentinut perioda creditului.

Stefan021, utilizator
De regula, bancile calculeaza dobanda la sold. Necalcularea dobanzii la sold pentru persoane fizice contravine OUG 50/2010. Pentru persoane juridice, insa, exista institutii financiare nebancare si in acest moment care functioneaza cu dobanda calculata la suma initiala.

E important de stiut - dupa depunerea banilor pe cont, ati facut si cerere de rambursare anticipata, si vi s-a si procesat acea cerere?