Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aparare fata de o decizie de sanctionare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aparare fata de o decizie de sanctionare disciplinara

Buna ziua,

Am fost sanctionat disciplinar pe motivul ca am parasit locul de munca fara acordul superiorului direct. Referatul pe baza caruia s-a intocmit decizia de sanctionare noteaza doar data cand s-a intamplat "fapta" si articolul din ROI si nu explica in ce a constat aceasta parasire a locului de munca si nici cat timp a durat abaterea.
Nu am parasit locul de munca in acea zi; se poate considera mersul la wc sau in alt birou in aceeasi firma , in aceeasi cladire, ca si parasire a locului de munca? Caci alte variante nu as fi avut; daca as fi iesit din cladire s-ar fi vazut pe camerele de supraveghere.

Am facut contestatie la Tribunal si Instanta a aprobat proba cu martori si inscrisuri.

Faptul ca instanta nu a constat deja ca decizia de sanctionare nu are temei si vrea si alte probe, ar trebui sa ma ingrijoreze?

Cum ma pot apara daca nu stiu in ce consta fapta pt care am fost sanctionat?

Precizez ca martorii-colegi de teama sa nu fie pusi pe liber sunt in stare sa declare orice i-ar invata angajatorul.

Cu respect,
BM
si daca e vorba de avertisment scris cand nu se face cercetare disciplinara? Seful direct trebuie sa faca referatul sau oricine poate face acest lucru?
In Regulamentul Intern trebuie sa fie prevazuta procedura cercetarrii disciplinare.

In general, orice salariat care constata ca s-a savarsit o abatere disciplinara poate face o astfel de sesizare, in lipsa unor dispozitii contrare.
Tocmai am pierdut procesul pt asa-zisa abatere disciplinara. Desi in referat nu s-a specificat in ce consta parasirea locului de munca si cand s-a intamplat. Nu a fost mentionata nicio dovada cum ca as fi facut acest lucru. Au fost audiati si martorii care au spus ca ei m-au vazut la birou in ziua respectiva, dar ca nu au fost atenti la mine in fiecare minut. Dar ca nici ei nu anunta seful ori de cate ori ies din birou si nu li s-a spus niciodata ca ar trebui sa faca acest lucru.

Deci... justitia din Romania. A, unde sa mai pun ca avocatul m-a abandonat cand a aflat cine este judecatorul si cu ce firma am procesul.

Mai are rost sa fac recurs? Mai are rost sa traiesc in Romania?
Incercarea moarte n-are . Eu zic sa va folositi si de dreptul dvs de a ataca hotararea primei instante si sa formulati recurs.
multumesc pentru incurajare. Pot recuza judecatorul si muta procesul in alt oras? Domiciliul meu este in alta parte...