Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Drepturi locatar in raport cu Asociatia de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Drepturi locatar in raport cu Asociatia de Proprietari

Buna ziua!

Rog sa aveti amabilitatea sa imi spuneti daca in calitate de locatar (nu am facut nici o cerere de aderare la Asociatia de proprietari), pot solicita in scris detalii referitoare la situatia financiara a Asociatiei din care face parte apartamentul in care locuiesc.

Doresc aceste informatii intrucat desi am solicitat din partea Asociatiei o situatie detaliata a cheltuielilor aferente intretinerii, nu am primit din partea acesteia decat un mic tabel in care sunt trecute doar suma intretinere, fond reparatii si fond rulment. Nici in lista de la avizier nu sunt trecute defalcat cheltuielile pe luna respectiva.

Cand am solicit in scris aceste detalii (in urma unor sume lunare exagerate de plata pentru intretinere), in conditiile in care in apartament nu locuieste nimeni de 6 luni), mi s-a cerut sa fac dovada ca sunt proprietara apartamentului in cauza, desi apartamentul a fost achizitionat acum 4 ani, timp in care a mai existant corespondenta intre mine si asociatia de locatari, in care era scris explicit ca sunt titulara apartamentului. In afara acestui fapt, toate chitantele de intretinere sunt pe numele meu.

Hartia pe care am primit-o de la ei nu are decat o stampila, fara a fi mentionat in clar numele Presedintelui.

Multumiri pentru raspunsuri!

~ Conținut șters la cerere ~
De regula neclaritatile din asociatiile de proprietari trebuiesc solutionate cu decenta,
profesionalism,intelepciune si cu toleranta
Abordarea problemei pe ton indecent genereaza disconfort,antipatii care nu sunt benefice relatiilor intre vecini
Ca si proprietar aveti dreptul ,in temeiul disp L nr 230/2007 art 10 sa cunoasteti orice aspect ce tine de activitatea asociatiei si la cerere,aveti acces la documentele acesteia
Legiutorul a prevazut dreptul proprietarului si obligatia asociatiei de proprietari de a permite accesul pentru a studia documentele,fara a obliga asociatia de proprietari sa puna la dispozitie copii ale documentelor
mai aveti la indemana inclusiv disp HG nr 1588/2007 art 12 A al c si d care prevede dreptul proprietarului de a contesta valoarea impusa in lista lunara de intretinere in termne de 10 zile de la afisarea acesteia
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
daca dupa parcurgerea acestor etape,va confruntati cu refuz din partea reprezentantilor asociatiei de proprietari,aveti dreptul sa sesizati legal serviciul de specialitate din primarie
lia_liana a scris:
Cand am solicit in scris aceste detalii (in urma unor sume lunare exagerate de plata pentru intretinere), in conditiile in care in apartament nu locuieste nimeni de 6 luni), mi s-a cerut sa fac dovada ca sunt proprietara apartamentului in cauza...

Este obligatia dumneavoastra sa faceti dovada ca sunteti proprietara apartamentului, asa cum prevede HG 1588/2007:
Art. 12. - Proprietarii membri ai asociaţiei, pe lângă drepturile şi îndatoririle prevăzute în statutul asociaţiei de proprietari, au şi următoarele drepturi şi obligaţii:
B. Obligaţii:
g) la dobândirea proprietăţii, să depună în copie, la asociaţie, actul de proprietate;

Asa ca intrati in legalitate depunand actele la asociatie si solicitati sa vi se respecte drepturile de proprietar.