Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatie proprietari

Buna seara,

Conducerea asociatiei de proprietari calculeaza cotele comune in mod abuziv. Nu exista un dialog cu presedintele si cenzorul. Functia de administrator o detine o firma specialiazata. Unde pot face o plangere penrtu un control al activitatii acesteia ? Multumesc.
Nu condicerea asociatiei calculeaza cotele ci administratorul.
Este surprinzator ca firma nu calculeaza conform legii.
Detaliati ce cheltuieli considerati ca nu sunt repartizate corespunzator.
Neindeplinirea atributiilor si repartizarea necorespunzatoare a cheltuielilor pot fi sesizate serv de relatii cu asoc de proprietari din primarie.
Conform dispozitii in vigoare L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007 responsabil pentru calcularea cotelor individuale de intretinere revine exclusiv administratorului de imobil
daca aveti neclaritati asupra temeiniciei calculul cotelor de intretinere,aveti dreptul sa solicitati oficial presedintelui de asociatie ,in temeiul disp art 10 L nr 230/2007 sa va prezinte documentele justificative pentru sumele impuse
Totodata,in temeiul disp art 12 A al c si d HG nr 1588/2007,aveti dreptul sa formulati contestatie impotriva valorii impuse in lista de intretinere in termne de 10 zile de la afisarea acesteia
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
Daca la nivelul asociatiei de proprietari nu puteti clarifica,aveti dreptul sa solicitati serviciului de specialitate din primarie ,in temeiul disp art 55 L nr 230/2007 sa exercite controlul asupra activitatii asociatiei de proprietari
Daca si reprezentantii primariei refuza sa se implice puteti realiza control asupra activitatii asociatiei de proprietari contractand in nume personal expertiza financiar contabila prin expert CECCAR