Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... incadrare in Codul Penal a abuzului de drept procesual?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

incadrare in Codul Penal a abuzului de drept procesual?

Comit unii abuz de drept procesual pentru a ma freca la judecatorie, si inafara de dosar penal pentru calomnie si insulta fiindca au introdus chemarea in judecata avand obiectul interdictia, adica declara ca sunt alienat mintal fara a proba aceasta in nici un fel, dosar in care bineinteles o sa am discutii cu procurorul,

ce alta incadrare penala ar mai putea avea?

P.S. Fara reply-uri ca nu e incriminata calomnia si insulta va rog. Vedeti opinia CSM si hotararea CCR in: [ link extern ] /
Insulta și calomnia au fost reincriminate temporar doar. Acum nu mai sunt.Vorbim despre codul penal, opinia citată de dvs. este mai veche, anterioară intrării în vigoare a Noului cod penal.
deci legiuitorul s-a facut ca ploua si a lasat sa mearga versiunea ICCJ omitand din noul Cod Penal calomnia si insulta. Multumesc, am inteles