avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... incadrare in Codul Penal a abuzului de drept procesual?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

incadrare in Codul Penal a abuzului de drept procesual?

Comit unii abuz de drept procesual pentru a ma freca la judecatorie, si inafara de dosar penal pentru calomnie si insulta fiindca au introdus chemarea in judecata avand obiectul interdictia, adica declara ca sunt alienat mintal fara a proba aceasta in nici un fel, dosar in care bineinteles o sa am discutii cu procurorul,

ce alta incadrare penala ar mai putea avea?

P.S. Fara reply-uri ca nu e incriminata calomnia si insulta va rog. Vedeti opinia CSM si hotararea CCR in: [ link extern ] /
Cel mai recent răspuns: eusaisapte , utilizator 20:33, 8 Aprilie 2015
Insulta și calomnia au fost reincriminate temporar doar. Acum nu mai sunt.Vorbim despre codul penal, opinia citată de dvs. este mai veche, anterioară intrării în vigoare a Noului cod penal.
deci legiuitorul s-a facut ca ploua si a lasat sa mearga versiunea ICCJ omitand din noul Cod Penal calomnia si insulta. Multumesc, am inteles

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune in interdictie neprobata impotriva mea eusaisapte eusaisapte A introdus o actiune in interdictie neprobata imoptriva mea, adica trebuia sa faca dovada ca sunt alienat mintal, ceea ce reiese ca e reclamantul dupa cum ... (vezi toată discuția)
Insulta si calomnia, 25 iulie 2010 garincea garincea Buna ziua! Domnule Consilier, stiti cumva, foarte precis, insulta si calomnia sunt sau nu sunt incriminate \"la aceasta ora\"-25 iulie 2010?!Acea abrogare a ... (vezi toată discuția)
Insulta si calomnia vor fi sau nu reincriminate? CYBORG CYBORG Buna seara! Stie cineva cu exactitate daca insulta si calomnia vor fi sau nu reincriminate in noul cod de procedura penala care va intra in vigoare in febr. ... (vezi toată discuția)