Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj prin hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj prin hotarare judecatoreasca

Buna seara,va rog mult sa ma ajutati intr-o situatie dificila.Sint doua persoane Xde gen feminin si Y de gen masculin.Aceste doua personaje dupa o prietenie tumultoasa de citiva ani ,ani in care femeia ii suporta barbatului multe scene de gelozie,dar terminate cu impacari,se hotarasc ,sa se mute impreuna,anume femeia sa faca un credit ipotecar pe 34 ani ,la banca unde lucreaza si sa-si achizitioneze un apartament nou intr-un asamblu nou de locuinte.Astfel au contectat un dezvoltator imobiliar,au vizionat un apartament ce costa 35500 Euro,din care 5500 Euro trebuiau dati ca avans,iar ptr diferenta de 30000 Euro s-a facut acel imprumut imobiliar ipotecar pe care-l plateste numai femeia ,iar barbatul este trecut drept garant.De mentionat ca avansul de 5500 Euro a fost platit din banii comuni dar in proportii diferite 90% a platit barbatul si 10% femeia(din acte nu rezulta cine a platit avansul)Contractul de vinzare cumparare a fost facut din pacate pe 50%-50% propietate,cu toate ca plateste numai femeia.Dupa ce s-au mutat impreuna a inceput calvarul si femeia s-a mutat datorita atmosferei in care traia,inapoi la familia sa.Am uitat sa va spun ca apartamentul a fost achizitionat in mai 2014,fiind evaluat de expertul bancii la suma reala de 35500 euro.Datorita acestei situatii femeia a hotarit sa faca partajul.si sa ceara la partaj atribuirea apartamentului(sa ramina singura proprietara),si sa-i plateasca o sulta barbatului(in contractul de imprumut sint niste clauze ,iar barbatul nu se incadreza in aceste clauze ptr a prelua contractul)L-a contactat pe individ si i-a comunicat ca vrea sa faca partajul amiabil, la notar,dar acesta nici nu a vrut sa auda de acest lucru.Deci singura solutie este partajul prin hotarire judecatoreasca.Acum poate imi puteti raspunde la citeva intrebari:1-daca femeia care lucreaza zilnic de la orele 9 la orele 17 poate sa-l imputerniceasca pe tatal sau(pensionar si are timp) printr-o procura speciala ca sa introduca in instanta acest partaj+sa-i angajeze avocat+s-o reprezinte in instanta(aici va pot comunica ca ei ii este frica si de acel individ care este f violent)?, 2-femeia poate cere un ordin de restrictie fatza de barbat deoarece ea in procesul de partaj este reclamantul ,iar el este paritul(in plus poate aduce argumente la ordinul re restrictie si documente ca in 2012 individul a fost cercetat ptr loviri asupra unui vecin al femeii ,cu care credea ca aceasta are o relatie) ?,3-taxa de timbru in cazul unui proces este 3% din valoarea imobilului? 4-daca banca a facut evaluarea apartamentului in martie 2014 apartamentul fiind nou,se va cere o noua evaluare a apartamentului? ,5-tinind cont ca s-au platit doar cei 5500 euro(circa 24500 lei)avans platiti in comun+7 rate a 800 lei platiti numai de femeie ,in cazul in care instanta va atribui apartamentul femeii cam ce sulta ar trecbui sa plateasca femeia?6- daca ar trebui femeia sa plateasca o sulta,aceasta sulta poate fi platita in mai multe transe?,7-daca se pot scadea (la cerere facuta in fatza instantei) din sulta cheltuilile de judecata facute de reclamant?Sint multe intrebari care au fost puse,va rog sa ma scuzati,dar sint intr-o situatie disperata.Multumec anticipat ptr raspunsuri si indrumari.
Sulta n-o sa puteti s-o platiti in transe, va trebui sa stringeti bani de sulta si bani de timbru, de proces. Pt sulta puteti cere de la instanta o perioada de gratie de 6 luni, mai mult nu cred ca veti obtine, iar plata in rate e exclusa.
Da, puteti sa va imputerniciti tatal, insa nu e nevoie, luati legatura direct cu un avocat care sa va reprezinte, puteti semna un contract si dupa ora 17 :), tatal poate asista la proces ca sedintele sunt publice.
Taxa de timbru e de 3 % din valoarea imobilului ( daca nu v-o permiteti , puteti cere o esalonare in instanta) si platiti la valoarea data de expert sau dupa cea de impunere ( de la sectia financiara), apoi in instanta , se poate cere o reevaloare, mai ales daca partea adversa cere, nu cred insa.
In instanta veti proba care si cum a platit si se va stabili cata sulta datorati.
Cereti si cheltuieli de judecata, daca veti castiga procesul, paratul e cel ce le va plati, in cel mai rau caz , se vor compensa.
In ce priveste ordinul, trebuie sa dovediti ca reprezinta un pericol pt dvs. Cererea se depune la judecatoria de care apartineti cu domiciliul si e scutita de taxa de timbru.

multumesc mult ptr raspuns .
instanta poate stabili ca sulta sa se plateasca in transe.
nu se poate scadea taxa de timbru din sulta. se plateste inainte de judecarea dosarului, cum introduceti actiunea. apelati la un avocat ca partajul este un proces complex
multumesc ptr raspuns.
In legaura cu taxa de timbru,v-asi ruga sa-mi spuneti daca aceasta trebuie platita inainte de prima aparitie in fatza instantei(prima sedinta)? Daca partea parita ,care pina la introducerea actiunii in tribunal nu este de acord cu un partaj la notar,vazind ca s-a introdus partajul in instanta,se razgindeste si este de acord cu partajul la notar,atunci prin renuntarea la actiune nu se pierde aceasta taxa de timbru?In caz ca paritul vrea in final un partaj la notar,se poate suspenda procesul la cerea reclamantului si nu se va renunta la proces,decit atunci cind partajul a fost facut la notar? se poate acesta suspendare?Multumesc ptr raspuns.