Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile Infiintare sucursala societate in Italia
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

Infiintare sucursala societate in Italia

Doresc sa infiintez o sucursala a unei societati in Italia. Precizez ca sucursala se va ocupa de vanzare onlie flori in Italia.
Care este statutul juridic si fiscal al acestei societati.

Multumesc,

olden a scris:

Foarte pe scurt sucursala poate fi descrisa ca fiind:

mai clar ca sa intelegi , altii simplifica fac PUNCT de lucru / sediu secundar in baza HOTARARII AGA , cu o PROCURA SPECIALA si taxele la ORC sunt mai mici .
IN ITALIA te obliga fiscal la SUCURSALA ?

ai incercat sa depui dosar pentru deschidere sediu secundar in spatiul UE la Registrul Comertului inainte de a inregistra in statul respectiv acel sediu secundar? eu cred ca nu.
procedura este alta...