Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare produse
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare produse

Buna ziua! Lucrez la un magazin de haine second hand si as dori sa stiu in ce conditii sunt obligata sa primesc produse returnate si in ce termen conform legii? Mi-a venit o doamna cu un produs sa.l returneze dupa 3 saptamani desi produsul nu avea nici un defect, invocand ca sunt obligata sa primesc produsul in termen de 30 de zile. As vrea sa ma lamuriti cu privire la acest aspect ca sa stiu pe viitor cum sa actionez in mod corect. Multumesc
Nu aveti astfel de obligatii.
Spuneti-i politicos doamnei sa vina ea cu legea care obliga comerciantii sa schimbe in 30 de zile produsele cumparate din magazine (deci nu online, dar si acolo termenul e altul - 14 zile) si o sa ii dati doua inapoi. Produse, desigur :)