Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... norma hrana politia locala
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

norma hrana politia locala

buna ziua,
in cazul politistilor locali, ordonanta 65/2014 introducea in legea 155/2010 art. 35^1 prin care se prevedea ca incepand cu 1.01.2015, prin hotarare de consiliu local, se poate aproba acordarea acestei norme. In acest sens, in luna decembrie 2014 se adopta o hotarare de consiliu local prin care se aproba acest drept.
In martie 2015, prin OG 2/2015, guvernul modifica acest articol, in sensul ca extinde acordarea normei de hrana la intreg personalul politiei locale (atat functionari publici cat si personal contractual). Continutul articolului ramane aproape identic cu cel anterior, in sensul ca specifica ca tot prin hotarare de consiliu local se aproba norma de hrana. Singura modificare este introducerea unui aliniat prin care se arata ca metodologia este stabilita de guvern.
Intrebarea mea este: daca in decembrie 2014 s-a dat hotarare de consiliu local prin care s-a aprobat norma de hrana, mai trebuie data alta hotarare de consiliu avand in vedere modificarea articolului respectiv de catre guvern? (noi nu avem personal contractual la politia locala)
gh3gh1, utilizator
Daca nu aveti angajati personal contractual , atunci hotararea in cauza poate sa nu fie modificata . Insa daca se doreste angajarea si de personal contractual , in viitor, atunci va trebui pusa in concordanta cu prevederile legale in materie.