Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Informație despre calcan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Informație despre calcan

Buna ziua.

Dețin un teren cu o casa bătrânească lipita la calcan in partea din stânga proprietații, aici având ca vecin domeniul public.

Vecinul din dreapta terenului meu are casa construită tot la calcan , peretele casei lui fiind la 20cm de gard (construit de el).

Întrebare: in situația in care demolez casa mea, ca sa pot construi alta dar de aceasta data la calcan in partea dreapta, am nevoie de acordul vecinului, sau se considera ca asa cum el a construit la limita proprietații o pot face si eu ?
Menționez ca nu intenționez sa ma lipesc de el, doar ca, noua casa va fi apropiată de a lui( sau a lui de a mea)

Mulțumesc.
Buna seara.

CAPITOLUL III
Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată

SECŢIUNEA 1
Limite legale

Art. 612

Distanţa minimă în construcţii

Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.

[ link extern ]