Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Trusa sanitara Pfa fara angajati
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Trusa sanitara Pfa fara angajati

Buna ziua! Sunt pe punctul de a deschide un salon de coafura in care voi functiona ca si PFA, voi lucra doar eu, nu voi avea angajati. In cazul acesta mai am nevoie de trusa de prim ajutor? Ca am inteles ca este doar pt angajatori.
iar legat de planul de evacuare in caz de incendii, trebuie sa apelez obligatoriu la o firma specializata PSI sau il pot face eu? Multumesc!
MariaAlexandra92, utilizator
Neavand angajati nu aveti obligatia sa apelati la firme specializate, autorizate de catre ITM/ pompieri-ISU pentru prestarea de servicii in domeniul ssm, respectiv PSI-SU.
Acest fapt nu exclude posibilitatea unor vizite din partea ITM si/ sau DSP si/ sau pompieri-ISU.
Planul de evacuare in caz de incendiu il puteti intocmi dvs., totul este sa-l intocmiti corect.
Avand in vedere profilul dvs. de activitate (pot exista riscuri profesionale de arsuri termice, arsuri chimice, electrocutare, taieturi/ intepaturi, etc.) este bine sa aveti in dotare o trusa medicala de prim-ajutor.