Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Acoperire pierdere din anii precedenti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Acoperire pierdere din anii precedenti

Buna ziua!
Am primit o notificare de la ANAF prin care spun ca in urma analizei ultimei situatii financiare depuse s-a constatat ca activul net al societatii s-a diminuat la mai putin de jumatate din valoarea capitalului subscris.
Aceasta situatie rezulta din pierderi consecutive si din datoria mare inregistrata catre asociati.
Se poate acoperii pierderea din renuntarea la datoria catre asociat?
Multumesc anticipat!
Da, este o rezolvare. Renuntarea la datorie este venit in anul renuntarii. Acest lucru se traduce intr-o marire a activului net in anul renuntarii.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Ar mai fi solutia sa se mareasca capitalul social cu sumele imprumutate societatii.
Cu marirea capitalului social nu rezolv problema activului net din notificarea amintita,deoarece cu cresterea cap.soc.creste si jumatatea cap.soc.Adica valoarea activului net(total activ-total datorii) va fi mai mic decat jumatate din val.cap.subscris.Doar daca fac o reducere de capital social si cu aceasta valoare acoper pierderea.Si toate aceste miscari trebuiesc facute prin Camera de Comert care genereaza cheltuieli suplimentare.