Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii, absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii, absente nemotivate

Daca un angajat nu se mai prezinta la locul de munca,dupa cate absente nemotivate se poate desface conttractul de munca?
O astfel de situatie trebuie sa se regaseasca la regulamentul intern al angajatorului la articoulu care enumara faptele ce constituie abatere disciplinara.

Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.

art.252 C.mun.
(2) Sub sanctiunea nulitatii absolute, in decizie se cuprind in mod obligatoriu:
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinara;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern, contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca aplicabil care au fost incalcate de salariat;
....