Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare inainte de vanzare cote indivize
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare inainte de vanzare cote indivize

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca, pentru vanzarea unei cote indivize dintr-un teren extravilan, e necesara realizarea prealabila a cadastrului si intabularii, ca atunci cand as vinde terenul ca unic proprietar?
Ceilalti mostenitori si-au vandut pur si simplu cota indiviza... nu cred ca au facut vreun cadastru, pt ca nu s-a facut nimic pt iesirea din indiviziune.
Multumesc.
Initial trebuia parcursa procedura de masurare cadastrala si iesirea din indiviziune
Puteti sa vindeți cota Dvs fără a ieși din indiviziune insa trebuie cadastru si intabulare.
Va multumesc pentru raspunsuri.

In certificatul de mostenitor initial (in urma caruia primii mostenitori si-au vandut cotele indivize) e trecuta o persoana decedata la data dezbaterii, dupa care trebuie eu sa fac succesiunea.

Cadastrul si intabularea se pot face pe cote indivize? Practic, cel care a cumparat cotele indivize asa a procedat? Sau trebuie sa astepte sa dezbat si eu succesiunea dupa cealalta persoana din certificatul de mostenitor?