avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ordonanta 77 / 2009
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ordonanta 77 / 2009

Vă rog sa-mi spuneți dacă art 23 lit d din ordonanta de urgenta 77/ 2009 pentru jocul de noroc alba neagra mai este valabil, dacă s-a schimbat codul penal, adică închisoare de la 1 la 5 ani, atâta timp cât pentru furt cu prejudiciu mici Îți dă avertismente. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:53, 4 Aprilie 2015
Textul de lege in vigoare este urmatorul :
Art. 23 din OUG 77/2009:

(1) Desfăşurarea fără licenţă sau autorizaţie a oricăreia dintre activităţile din domeniul jocurilor de noroc constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la o lună la un an sau cu amendă.
(2) Constituie infracţiune şi se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă următoarele fapte:
a) organizarea de jocuri de noroc prin intermediul reţelelor de radio ori prin intermediul altor mijloace de transmisie asimilate;
b) organizarea de pariuri bazate pe rezultatele unor concursuri clandestine organizate în alte condiţii decât cele prevăzute de normele legale în vigoare;
c) organizarea de jocuri clandestine ale căror rezultate pot fi influenţate prin dexteritatea mânuitorului mijloacelor de joc în scopul obţinerii unor venituri;
d) organizarea de jocuri de bingo, în baza aceleiaşi autorizaţii de exploatare a jocurilor de noroc, în mai mult de o locaţie;
e) organizarea de jocuri-concurs cu câştiguri de orice fel prin intermediul liniilor telefonice sau al altor sisteme de telecomunicaţie, televiziune ori radio, prin care se condiţionează obţinerea unor avantaje materiale ca rezultat al răspunsurilor formulate la întrebări de cultură generală, inteligenţă sau perspicacitate şi care presupun o taxă de participare.
(3) Înţelesul noţiunilor de concursuri clandestine şi jocuri clandestine va fi cel prevăzut în normele metodologice de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Jocuri de noroc cristitotora cristitotora Detin o societate ce se ocupa cu jocuri de noroc. Dupa noile reglementari in domeniul jocurilor de noroc nu pot sa-mi permit sa mai functionez. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Buna dimineața îmi puteți spune și mie va rog ce înseamnă ... Buba Cătălin Buba Cătălin Buna dimineața îmi puteți spune și mie va rog ce înseamnă infracțiuni la alte legi speciale alin.2 lit c din OUG 77/2009 mulțumesc (vezi toată discuția)
Legal sau ilegal jocul cover the spot ? babasu12 babasu12 Buna ziua, am o nelamurire si cred ca dvs sunteti in masura ma lamuriti deoarece cunoasteti legea mult mai bine. AS dori sa aflu daca jocul \"cover the spot\" ... (vezi toată discuția)