avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Instiintare Parchet
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Instiintare Parchet

Am primit o instiinatere de la parchet, in care zice "in conformitate cu art. 260 din Codul de procedura penala" mi-a fost inmanata cumunicarea ce constituie obiectul unui dosar. Si imi comunica ca am dreptul sa ma prezit la Parchet "pentru inmanarea cumunicarii".
Despre ce poate fi vorba? Sunt urmarit penal pentru un motiv pentru care nu am fost instiintat? Asta e instiintarea?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:38, 4 Aprilie 2015
Mergeti la parchet sa vedeti despre ce este vorba.
Probabil este vorba de un dosar aflat la parchet in care sunteti implicat si dvs.
Art.260 c.proc.pen se refera la inmânarea citaţiei.

Pe actul primit nu este si un numar de dosar sau trecut un articol din legea penala ?

Art. 258 - Conţinutul citaţiei
(1) Citaţia este individuală şi trebuie să cuprindă următoarele:
a) denumirea organului de urmărire penală sau a instanţei de judecată care emite citaţia, sediul său, data emiterii şi numărul dosarului;
b) numele şi prenumele celui citat, calitatea în care este citat şi indicarea obiectului cauzei;
c) adresa celui citat;
d) ora, ziua, luna şi anul, locul de înfăţişare, precum şi invitarea celui citat să se prezinte la data şi locul indicate;
e) menţiunea că partea citată are dreptul la un avocat cu care să se prezinte la termenul fixat;
f) dacă este cazul, menţiunea că, potrivit art. 90 sau art. 93 alin. (4), apărarea este obligatorie, iar în cazul în care partea nu îşi alege un avocat, care să se prezinte la termenul fixat, i se va desemna un avocat din oficiu;
g) menţiunea că partea citată poate, în vederea exercitării dreptului la apărare, să consulte dosarul aflat la arhiva instanţei sau a parchetului;
h) consecinţele neprezentării în faţa organului judiciar.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instiintare pentru prezentare la politie- lipsa cnp /serie si nr. ci Stefan8998 Stefan8998 Am primit in data de 20.01.2017 o instiintare de prezentare de la postul de politie din comuna Grivita jud: Ialomita intr.un dosar penal 874/p/ 2016, insa in ... (vezi toată discuția)
Citatie politie lasata in barul de cartier pintiliii pintiliii Astazi am primit o citatie la postul de politie de care apartin, si ca un cetatean corect si speriat m-am dus intr-un suflet la politie pentru a afla motivul ... (vezi toată discuția)
Citatie, interpretare marinica71 marinica71 am primit o citatie de la politie in care scrie:\\"sesizare casa de pensii -art.244c.p\\"in calitate de martor.ce inseamna asta?multumesc! (vezi toată discuția)