Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubire

Buna ziua,
La art. 5, alin. (1) lit.g) din Legea nr. 341 din 12 iulie 2004 (*actualizată*)
a recunoştinţei faţă de eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care şi-au jertfit viaţa sau au avut de suferit în urma revoltei muncitoreşti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987**), spune ca persoanele prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b) - Luptător Remarcat prin Fapte Deosebite - precum şi la art. 4 alin. (1) beneficiază, pe lângă indemnizaţia calculată conform prevederilor art. 4, şi de următoarele drepturi:
" ......atribuirea, în limita posibilităţilor, în proprietate şi cu clauză de neînstrăinare timp de 10 ani de la data dobândirii, a 10.000 mp de teren în extravilan .... " iar in conditiile in care Primaria/Consiliul Local al comunei in care am domiciliu, nu mai detine suprafete de teren pentru a fi atribuite, drept pentru care mi-a emis si o adresa in acest sens, vin cu intrebarea daca pentru aceasta pot sa cer despagubiri (si daca pot , unde sa ma adresez) , iar daca nu asta e.

Cu multumiri,
Întrebați la Secretariatul de stat pentru problemele revoluționarilor.pentru o deplină și competentă lămurire.