Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... PFA poate organiza un targ?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

PFA poate organiza un targ?

Buna ziua,

Doresc sa organizez un targ de mestesuguri, si ma intereseaza care ar fi baza legala obligatorice pentru a putea face acest ;lucru.
Ma mai intereseaza, de asemenea, daca participantii la targ, mestesugari si artisti plastici, trebuie sa detina si ei la randul lor o baza legala, PFA de exemplu, si daca nu detin, care sunt riscurile care eu, ca organizator, mi le asum?

Multumesc,
Daca sunteti autorizat puteti organiza targul. Una din conditii este ca respectivii participanti la targ trebuie sa fie si ei autorizati.
Si ce autorizatie asa avea nevoie pentru a organiza un astfel de eveniment?
In situatia in care participantii nu au PFA, care sunt riscurile mele ca organizator?
Pentru a organiza un tirg, ai nevoie ca in autorizatia ta proprie sa ai codul CAEN corespunzator activitatii:
De ex. daca primesti banii cu titlu de chirie pentru spatiu, trebuie codul de inchiriere.
Daca faci organizare de evenimente, iti trebuie codul

Trebuie sa autorizezi spatiul tirgului pentru aceasta activitate.
Unde este tirgul?
Intr-o hala, pe spatiu liber, in corturi ... etc.

De regula, daca ai un aviz de la Primarie, poti face fara probleme tirg.
Poti organiza tirg si fara sa ai nici o firma. Sau pe PFA, srl, ce vrei tu.

Important este sa tai factura corect:
inchiriere spatii, catering, consultanta ... ? Sunt mai multe moduri in care poti factura.

Trebuie sa dai detalii, tirgurile se pot organiza oriunde si se pot organiza sub mai multe coduri.

Riscurile sunt in functie de serviciul prestat.

Ce intelegi tu prin organizarea tirgului?
Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Dorim sa organizam un targ de obiecte artizanale, intr- o curte a unei biserici evanghelice, sau in curtea unui liceu.
Ideea este ca eu doresc sa infiintez o Intreprindere Individuala, si cod CAEN sa fie organizare de evenimente cultural sociale (sau ceva de genu acesta), si ar mai trebui sa mai fie inca un cod CAEN pentru vanzare, deoarece vom organiza o masa cu ceai si cafea pentru aprticipanti si vizitatori.

Ideea este ca nici unu din aprticipanti nu are PFA, iar cand am fost la Primarie sa intrebam ce acte sunt necesare, acestia ne- au spus ca participantii trebuie sa aiba o baza legala ca sa poata plati niste taxe pentru oras.
Eu intreb in aceasta situatie ce riscam daca organizam evenimentul si artistii care isi vand obiectele manufacturate de ei, nu au o baza legala?

Daca servesti si cafele si ceaiuri atunci nu uita sa pui si codul de catering.
Artistii nu au nevoie de autorizatii. Ei isi pot vinde bunurile si trebuie doar sa mearga sa declare veniturile la Fisc. Platesc 10 % drepturi de autor.

Nu vad probleme. Orice pictor ... ca sa vinda tablourile lui, nu are nevoie de PF. Trebuie doar sa declare veniturile la fisc.

Alberto Kurtyan