Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare la cerere!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare la cerere!

sunt nascuta in 1961,august,01,am 32 ani vechime,14 in gr a2a,sex F,cand pot beneficia de pensie anticipat sau partial anticipat?
multumesc mult!
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc:
-O perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 6 luni(3 luni/an).
32+3 si 6 luni=35 de ani si 6 luni de stagiu
-O reducere cu 3 ani a varstei standard de pensionare
62 de ani si 1 luna-3=59 de ani si 1 luna -limita de varsta
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 1 luna
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 18%,daca anii de grupa sunt in procent de 100%.