avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare la cerere!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare la cerere!

sunt nascuta in 1961,august,01,am 32 ani vechime,14 in gr a2a,sex F,cand pot beneficia de pensie anticipat sau partial anticipat?
multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:21, 7 Aprilie 2015
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc:
-O perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 6 luni(3 luni/an).
32+3 si 6 luni=35 de ani si 6 luni de stagiu
-O reducere cu 3 ani a varstei standard de pensionare
62 de ani si 1 luna-3=59 de ani si 1 luna -limita de varsta
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 1 luna
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 18%,daca anii de grupa sunt in procent de 100%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data de pensionare motanila motanila La ce data se poate solicita sotia pensionare anticipata/normala ,nascuta in 11-09-1961 cu o vechime de 28 ani din care 13 ani grupa a 2 de munca ?.Perioadele ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala oncescu1962 oncescu1962 Buna ziua, Ma numesc Oncescu Lenuta , m-am nascut la data de 12.05.1962, am lucrat la CFR CALATORI in perioada 1980-2003 si am stagiul de cotizare 32 ani din ... (vezi toată discuția)
Calcul iesire la pensie SerbanescuV SerbanescuV Buna ziua , As dori sa aflu cand as putea sa-mi bag dosarul pentru pensie anticipata Mentionez ca din oct.1981 pana in 2001 am lucrat in gr 2. De atunci ... (vezi toată discuția)