Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drum servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drum servitute

am cumparat un teren care acces un drum de servitute din strada principala. parcela cumparata este ultima. in spatele parcelei este un canal ( se termina drumul de servitute fara acces in alt drum). intrebarea este daca pot ingradi drumul de servitute doar cat este parcela mea. trebuie obtinute ceva acorduri?
va multumesc mult.
Drumul de servitute există până la gardul proprietății d-voastră , deci este îngrădit.Dacă vă gândiți la cota la care aveți dreptul , această cotă este ideală în sensul în care așa cum d-voastră puteți folosi respectiva cale care este în dreptul altor proprietăți așa și ceilalți proprietari au dreptul să folosească această cale până la gardul d-voastră.fiind o cale de acces comună(așa ați descris-o).