avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Servitute de trecere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Servitute de trecere

Matusa mea a cumparat o casă de la un dezvoltator imobiliar, iar proprietatea contine si un drum cu acces la sosea ptr care exista servitute in actele celorlalți proprietari de la fostul proprietar/dezvoltator (sunt construite mai multe case cu garaj, curte, pe acelasi teren/suprafață, dar fiecare in parte au terenul pe care sunt proprietari, delimitat si imprejmuit cu gard) .
In contractul de V. C. al mătușii, este trecut si actualul/vechiul drum de acces ptr care exista servitute.
Majoritatea vecinilor vin si se parcheaza in fata casei mătușii mele, in care locuiesc doar eu, fiind mai comod pentru ei, pe motiv ca spatiul e in imediata apropiere a drumului de acces, iar eu sunt obligat, de nenumarate ori să-mi las masina in drumul principal (trotuar) din cauza ca locurile libere din fata casei sunt ocupate de vecini. I-am rugat de mai multe ori sa nu mai lase masina in spatiul "meu", nimeni nu ma aude. Mi-am găsit masina zgariata, oglinda sparta, carcasa rupta...
Ce pot eu sa fac ptr ai determina sa nu mai parcheze in fata casei "mele"?
M-am gandit la varianta in care sa montez cate un stalp rabatabil ptr a împiedica accesul altora pe spatiul "meu".
Greșesc cu ceva? Alte soluții?

Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Ultima modificare: Duminică, 23 Iunie 2019
iosifgeorge, utilizator
Cel mai recent răspuns: Geanina DRIAN , Avocat 13:11, 23 Iunie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Îințeleg că pe drumul cu probleme, aveți și Dvs. doar o servitute, adică un drept de trecere?
Și că ceilalți nu au acest drept pe acel drum? Sigur? (pentru că, dacă au și dumnealor constituită servitute, nu veți avea câștig de cauză într-un litigiu în care le îngrădiți dreptul).
În orice caz, puteți începe prin a discuta cu proprietarul parcelei (pe care este servitutea) despre această situație.
Terenul cumparat de mătușă cu cladire, conține si acel drum cu servitute ptr ceilalți vecini.
Indignarea mea se refera la portiunea de 2-3metri din fata casei, vorba aia, unde am flori, si vine vecinul de pe drumul cu servitute si imi calcă pe flori si isi parcheaza masina pe terenul meu, care nu face parte din drumul cu servitute, ei avand curtea lor cu garaj, cu spațiu in fata garajului, dar din comoditate, parcheaza in fata casei mele, neavand nici un drept, nu face parte din drumul cu servitute!
Acuma e mai explicit?

Geanina DRIAN a scris:

Îințeleg că pe drumul cu probleme, aveți și Dvs. doar o servitute, adică un drept de trecere?
Și că ceilalți nu au acest drept pe acel drum? Sigur? (pentru că, dacă au și dumnealor constituită servitute, nu veți avea câștig de cauză într-un litigiu în care le îngrădiți dreptul).
În orice caz, puteți începe prin a discuta cu proprietarul parcelei (pe care este servitutea) despre această situație.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
pe drumul cu servitute, trebuie sa permiteti trecerea.
cu privire la alte portiuni de teren fara sarcini (2-3 m din fața casei), unde inteleg ca matusa e proprietar, puteti dispune cum doriti, inclusiv prin ingradire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parcare pe cota indiviza loredanan21 loredanan21 Ce putem face daca cineva parcheaza pe locul nostru de parcare pe un drum de servitute din care avem cota indiviza 30% si pentru care am platit atat la ... (vezi toată discuția)
Cale de access andrea0810 andrea0810 Buna. Am mostenit un teren aflat la 40m de sosea. Pt a ajunge la el as Avea 3 variante: pe un drum care apare in PUZ dar este inpracticabil cu masina si este ... (vezi toată discuția)
Drum de servitute curte comuna buna ziua! am cumparat o casa ... bizonul91 bizonul91 Drum de servitute curte comuna Buna ziua! Am cumparat o casa intr-o curte comuna cu 12 apartamente. Casele sunt dispuse in linie, curtile aferente sunt in ... (vezi toată discuția)