Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Scoala de arte (subord. cons. jud.)- stabilire burse ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Scoala de arte (subord. cons. jud.)- stabilire burse de ajutor social

Buna ziua,
O scoala de arte din subordinea consiliului judetean realizeaza diferite cursuri contra-cost elevilor. Scoala prin consiliul de administratie doreste, ca aceste cursuri sa fie gratuite pt. elevi cu situatii financiare precare, copii orfani, bolnavi etc.
Bursa de ajutor social poate fi stabilita prin hotarare a consiliului de administratie?
Se ia in considerarea Ordinul 5576/2010?
Multumesc,
H.
Criteriile specifice de acordare a burselor de performanta, a burselor de merit, a burselor de studiu si a celor de ajutor social se stabilesc anual în consiliile de administratie ale unitătilor de învătământ, în limitele fondurilor repartizate si în raport cu integralitatea efectuării de către elevi a activitătilor scolare.

Prin urmare, Consiliile de Administratie stabilesc criteriile de acordare a burselor sociale.

Cuantumul unei burse acordate din sumele defalcate din unele venituri ale bugetului de stat si numărul acestora se stabilesc anual prin hotărâre a consiliului local, respectiv a consiliului judetean/consiliilor locale ale sectoarelor municipiului Bucuresti.
Multumesc, va rog sa imi spuneti care acte normativ prevede primul aliniat al raspunsului Dvs.
Sa pot formula corect si eu adresa... :-)
Art. 82 - L.1/2011 :-)
Ordin nr. 5.576 din 7 octombrie 2011 privind aprobarea Criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar de stat
www.isjsibiu.ro/Metodologii/criterii%20acordare%20burse.doc