Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Burse elev clasa a 3 a
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Burse elev clasa a 3 a

Un elev de clasa a 3 a care are rezultate bune la scoala ( calificative) si FB la purtare si care face si sport de performanta,obtinand Locul I intr-un concurs national sub egida MCTS si ANST in aprilie 2012 si Locul I ,respectiv Locul II in alt concurs national in 16 septembrie 2012 ( la doua probe de concurs) are dreptul de a obtine bursa de performanta conform legii ? Mentionez ca in afara de diplomele si medaliile obtinute, rezultatele sunt afisate pe site-ul Federatiei Romane de Gimnastica . Este vorba despre un copil care in afara de scoala face zilnic 4 ore de sport de performanta.Multumesc anticipat pentru raspuns ,deoarece de la scoala ni s-a spus ca nu exista decat burse de merit,de studiu si sociale.
Felicitari , in primul rand, pentru performantele copilului dvs.
Sunt si burse de performanta
Art. 5 din Criteriile generale din 7 octombrie 2011 de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar de stat(ORDIN nr. 5576 din 7 octombrie 2011- M.Of.768/2011 ) :

"Bursele de care pot beneficia elevii de la cursurile cu frecvenţă din învăţământul preuniversitar de stat, numite în continuare burse, sunt: burse de performanţă, burse de merit, burse de studiu şi burse de ajutor social."

Conditiile acordarii burselor de performata sunt prevazute in art.6.
Intrucat in anul scolar 2011-2012 a obtinut locul I indeplineste conditiile de acordare a bursei de performanta. ( art 6, alin 1, litera a si alin 3)

Ordinul 5576/2011 :
www.avocatnet.ro/content/art...

si aici M.oF.768/2011 :
[ link extern ]
Multumesc foarte mult pentru raspuns.Am depus cererea si acum asteptam decizia scolii si a primariei.